Biden na szczycie w Sofii: Stany Zjednoczone będą partnerem Trójmorza

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Joe Biden

Joe Biden / fot. Gage Skidmore Wikimedia Commons

Taką deklarację ogłosił prezydent Stanów Zjednoczonych podczas zdalnego wystąpienia do uczestników szczytu inicjatywy w Bułgarii. Słowa te potwierdził chargé d'affaires ad interim ambasady USA w Polsce Bix Aliu, który twierdzi, że poparcie tej inicjatywy jest ponadpartyjne.
  • Prezydent USA zapowiedział za pośrednictwem nagrania wideo odtworzonego na szczycie w Sofii, że Stany Zjednoczone będą partnerem Trójmorza.
  • Zdaniem Joe Bidena dobre relacje w tym regionie znacząco wzmocnią bezpieczeństwo tej części świata.
  • Podobnego zdania jest amerykańska dyplomacja w Warszawie. Głos w tej sprawie zabrał na Twitterze Bix Aliu.
  • Zobacz także: Sejm zdecydował ws. Rzecznika Praw Obywatelskich. Niektórzy posłowie zaskoczyli

Zdaniem amerykańskiej dyplomacji, Stany Zjednoczone będą partnerem Trójmorza. Joe Biden wskazuje, że widzi potencjał do współpracy w tej części Europy i uważa, że wzmocni ona bezpieczeństwo regionu i świata.

“Wśród członków tej grupy istnieje niesamowity potencjał zwiększenia współpracy i więzi, co wzmocni bezpieczeństwo i dobrobyt w regionie i, mówiąc bez ogródek, przyniesie korzyści całemu światu. Stany Zjednoczone będą waszym niezawodnym partnerem” – mówił Joe Biden.

“Cieszymy się na to, że razem będziemy mogli pokazać, jak demokracje potrafią przewodzić swoimi wartościami i wychodzić naprzeciw potrzebom swoich obywateli: pokonując pandemię COVID-19, budując prężniejszą gospodarkę oraz inwestując w wysokiej jakości infrastrukturę, w przejrzysty sposób” – powiedział prezydent USA na nagraniu wyemitowanym w Sofii.

Sygnał, że Stany Zjednoczone będą partnerem Trójmorza płynie również z ambasady USA. Głos za prezydentem w tej sprawie zabrał także przedstawiciel amerykańskiej dyplomacji w Warszawie, Bix Aliu.

W stolicy Bułgarii rozpoczął się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza. Udział w nim bierze kilkunastu prezydentów i szefów rządów, w tym prezydent Andrzej Duda. 

W szczycie biorą udział również zewnętrzni partnerzy Trójmorza i potencjalni inwestorzy: ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Grecji.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY