Sejm zdecydował ws. Rzecznika Praw Obywatelskich. Niektórzy posłowie zaskoczyli

ważne
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sala plenarna Sejmu RP.

Sejm wybrał prof. Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za głosowało 380 posłów, przeciw 3, a 43 wstrzymało się od głosu. 34 nie głosowało. To już szóste podejście do wyboru następcy Adama Bodnara. Teraz decyzję musi zaakceptować Senat.

Wiącka w głosowaniu poparło 170 posłów z klubu PiS, poza tym kluby KO, KP-PSL i Lewicy oraz koła: Polska2050, Polskie Sprawy, Kukiz’15, Artur Dziambor z Konfederacji i niezrzeszeni. Przeciw głosowała poseł Teresa Glenc z PiS oraz Krystian Kamiński i Dobromir Sośnierz z Konfederacji. W głosowaniu wstrzymało się trzech posłów Konfederacji: Krzysztof Bosak, Jakub Kulesza i Michał Urbaniak, a także grupa 40 polityków z klubu PiS. Wśród nich przede wszystkim politycy związani z Solidarną Polską jak Michał Woś, Sebastian Kaleta czy Jan Kanthak, z Partią Republikańską, jak Jacek Żalek czy Kamil Bortniczuk, a także niektórzy politycy PiS, m.in. Dominika Chorosińska czy Piotr Uściński.

Co ciekawe, w głosowaniu nie wzięło udziału aż 20 posłów PiS. W pozostałych klubach było to pojedyncze osoby. Wśród klubu PiS nie głosowali m.in. Zbigniew Ziobro, Anna Maria Siarkowska, Michał Dworczyk, Rafał Bochenek, Marcin Warchoł czy Jadwiga Emilewicz.

Wcześniejsze kandydatury odrzucał albo Sejm (Zuzanna Rudzińska-Bluszcz), albo Senat (Piotr Wawrzyk, Bartłomiej Wróblewski, Lidia Staroń). Po tym, jak Sejm po raz kolejny wybrał Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz decyzja znów leży w rękach Senatu. Wydaje się jednak, że tym razem będzie ona pozytywna dla kandydata.

Zobacz także: Wakacje z Konfederacją. Bosak uczy pływać na desce! Sprawdź, gdzie odbędą się najbliższe spotkania [+FOTO]

sejm.gov.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY