Upamiętnią ofiary UPA. Roty organizują Marsz Rzezi Wołyńskiej

wydarzenie
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!

Marsz Patriotów / fot. Śląskie Centrum Kultury

Roty Niepodległości organizują Marsz Rzezi Wołyńskiej. Wydarzenie ma upamiętnić pomordowanych Polaków w rejonie wołyńskim i Małopolsce Wschodniej.
  • Roty Niepodległości organizują 11 lipca Marsz Rzezi Wołyńskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15:00 i ruszy z Krakowskiego Przedmieścia.
  • Organizatorzy chcą przypomnieć o ludobójstwie UPA na Polakach, a także wyrazić sprzeciw wobec ukraińskiego wybielania morderców.
  • Redakcja Mediów Narodowych jest patronem medialnym wydarzenia.
  • Czytaj także: Kryszczak: Marsz Rzezi Wołyńskiej upamiętni pomordowanych przez UPA

Marsz Rzezi Wołyńskiej

Szanowni Państwo,
za kilka dni będziemy uroczyście obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa. Apogeum zbrodni przypadło na 11 lipca 1943 r., na niedzielę, kiedy ukraińscy terroryści wymordowali w jednym tylko dniu 99 miejscowości, a ofiarami zbrodni padło ok. 10 tys. naszych rodaków.

– piszą Roty Niepodległości w zaproszeniu.

W 78 rocznicę tych wydarzeń spotykamy się na Krakowskim Przedmieściu przed Kościołem św. Krzyża w Warszawie, aby oddać hołd wszystkim ofiarom. Z tego miejsca do placu Krasińskich przejdzie marsz ku czci pomordowanych w ukraińskim ludobójstwie dokonanym na ludności polskiej na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej oraz Lubelszczyźnie. Celem zgromadzenia jest przypomnienie tragedii naszych rodaków, ale również wyrażenie sprzeciwu wobec rosnącego kultu UPA i Bandery na Ukrainie oraz braku zdecydowanej reakcji polskiego rządu w tej sprawie.

– zapraszają dalej organizatorzy.

Przed wydarzeniem organizowana jest konferencja prasowa, którą otworzy Robert Bąkiewicz i Paweł Kryszczak.

Plan obchodów:

14:55 – konferencja prasowa, na której głos zabierze Robert Bąkiewicz oraz pozostali organizatorzy;

15:00 – otwarcie zgromadzenia, wspólne odśpiewanie Roty, modlitwa w intencji pomordowanych zwieńczona minutą ciszy;

15:10 – przemówienia: Robert Bąkiewicz, Paweł Kryszczak, Paweł Zdziarski;

15:20 – rozpoczęcie przemarszu trasą: Krakowskie Przedmieście – Plac Zamkowy – Świętojańska – Nowomiejska – Freta – Długa – Plac Krasińskich.

W trakcie marszu zaplanowane są przystanki przy: Tablicy Wołyńskiej na Krakowskim Przedmieściu, Krzyżu Katyńskim na Placu Zamkowym oraz przy Tablicy w kościele garnizonowym, gdzie zostaną złożone kwiaty.

Zgromadzenie zakończy się ok. godz. 17:30 na placu Krasińskich wystąpieniem słowno–muzycznym Karata (Paweł Michalik).

Organizatorami zgromadzenia są: Roty Marszu Niepodległości, Straż Narodowa, Marsz Niepodległości, WIN Inspektorat Warszawa, Żołnierze Chrystusa oraz Orzeł i Syrenka.

Organizatorzy zachęcają również do przypięcia w tym dniu kotylionu w kształcie kwiatu lnu do ubrania i prezentowania tego symbolu podczas publicznych zgromadzeń oraz w wystąpieniach medialnych.

medianarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY