PiS bierze się za TVN. Jest nowelizacja ustawy o KRRiT. Nie otrzymają koncesji?

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Monika Olejnik

Monika Olejnik, TVN / fot. screen yt.com

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji został wniesiony do Sejmu w środę przez grupę posłów PiS. Zakłada on uszczegółowienie regulacji prawnych, które określają przeciwdziałanie przejęciu kontroli nad nadawcami przez podmioty spoza Unii Europejskiej.
  • Nowelizacja ustawy o KRRiT zbiega się w czasie z wygaśnięciem koncesji satelitarnej do nadawania stacji TVN24. W świetle nowych przepisów amerykański koncern medialny może mieć trudności z uzyskaniem przedłużenia koncesji.
  • Według artykułu 35 ustawy o radiofonii i telewizji “udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki nie może przekraczać 49 proc.” Właścicielem TVN jest amerykańska grupa Discovery.
  • Według szefa TVN24 nie stanowi to większego problemu. Stacja posiada własne ekspertyzy prawne oraz możliwość uzyskania koncesji w krajach ościennych.
  • Zobacz także: Ziobro szokuje. Polacy podsłuchiwani przez prokuraturę? Zobacz na jakich aplikacjach nie jesteś bezpieczny

Nowelizacja ustawy o KRRiT zbiega się w czasie z wygaśnięciem koncesji satelitarnej do nadawania stacji TVN24. Stanie się to pod koniec września tego roku. Projekt ustawy o radiofonii i telewizji uczyni obecne działania stacji niezgodne z prawem.

„Projekt ustawy ma na celu doprecyzowanie regulacji umożliwiających efektywne przeciwdziałanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji możliwości przejęcia kontroli nad nadawcami rtv przez dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Ponadto wskazania wymaga, że brak precyzyjnych regulacji może powodować dyskryminacyjne traktowanie polskich koncesjonariuszy, w stosunku do koncesjonariuszy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w zakresie nakładanych ograniczeń inwestycyjnych”

– czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Obecna koncesja satelitarna dla TVN24 wygaśnie pod koniec września. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wysłała do TVN Grupy Discovery zapytanie w związku ze strukturą właścicielską. Jak mówi artykuł 35 ustawy o radiofonii i telewizji “udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki nie może przekraczać 49 proc.” Wyjątek stanowią firmy i osoby z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Właścicielem TVN jest amerykański koncern

Stany Zjednoczone nie spełniają tego wyjątku. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, który w przyszłym roku przeprowadzi fuzję z również amerykańskim koncernem Warner Media. Discovery kontroluje jednak TVN nie przez amerykańską spółkę, tylko przez Polish Television Holding BV, zarejestrowaną w Niderlandach, a więc kraju wchodzącym w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W ustawie o radiofonii i telewizji jest mowa o tym, że siedziba zagranicznego podmiotu musi znajdować się w EOG.

W sprawę zaangażowała się nawet amerykańska ambasada, której przedstawicielstwo chciało w imieniu stacji TVN negocjować z KRRiT. Do spotkania między charge d’affaires ambasady USA, a szefem KRRiT nie doszło. Strona polska w ramach dobrego zwyczaju postulowała o pełne nagranie i protokół ze spotkania. Na warunki nie zgodzili się amerykanie. Wygląda na to, że nowelizacja ustawy o KRRiT nie podzieli losu noweli KPA.

Nowelizacja ustawy o KRRiT niestraszna szefowi TVN24

Szef TVN24 Michał Samul w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekonywał, że nie ma żadnych przesłanek, aby koncesja dla jego stacji nie została przedłużona. Przyznał jednak, że stacja jest gotowa na “różne warianty”, gdyby stało się inaczej. Wśród nich jest zapewne koncesja w innym kraju Unii Europejskiej. Na przykład w Holandii lub Czechach, co praktykują już niektórzy nadawcy.

W sprawie istnieją różne opinie prawne. Sama stacja zamówiła trzy niezależne ekspertyzy potwierdzające legalność jej działań pod względem ubiegania się o nową koncesję. Dla KRRiT ma to jednak nikłą wartość.

“Członkowie rady, mówiąc delikatnie, traktują je z dalece posuniętą ostrożnością. Zdaniem przewodniczącego i członków, nie stanowią one ostatecznego rozstrzygnięcia, właśnie z powodu, iż powstały na zamówienie i zlecenie stacji, której sprawa dotyczy”

– mówi osoba z kręgów KRRiT.

Obecnie przed KRRiT są toczone dwa postępowania – na koncesję satelitarną dla TVN24 i koncesję naziemną dla TVN 7.

wirtualnemedia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY