- Według opinii specjalistów, badania nad szczepionkami dla dzieci poniżej 12 roku życia idą pomyślnie.
- Wyniki badań oraz konkluzje mają zostać opracowane i udostępnione opinii społecznej do końca roku.
- W maju Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała o zatwierdzeniu szczepionki firm BioNTech i Pfizer przeciw Covid-19 dla grupy wiekowej 12-15 lat.
- Zobacz także: Bodakowski: Trwają przygotowania do globalnej rewolucji komunistycznej [OPINIA]
Według specjalistów badania nad szczepionkami dla dzieci idą pomyślnie. Nie ma żadnych budzących niepokój reakcji u pacjentów.
„Nie ma żadnych budzących obawy reakcji u dzieci, które biorą udział w badaniu”
– podkreśla pediatra dr Łukasz Durajski.
„My nie wiemy, który pacjent był w grupie placebo, a który otrzymał szczepionkę, ta informacja jeszcze nie jest ujawniona. Wśród wszystkich pacjentów, którzy byli szczepieni, nie było sytuacji niepokojących. Program trwa”
– zaznacza.
Wyniki badania nad szczepionkami dla dzieci poniżej 12 roku życia mają zostać udostępnione opinii publicznej do końca roku.
W maju Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała o zatwierdzeniu szczepionki firm BioNTech i Pfizer przeciw Covid-19 dla grupy wiekowej 12-15 lat.
Według ekspertów Europejskiej Agencji Leków, szczepienie młodzieży jest bardzo ważne w kontekście osiągnięcia odporności zbiorowej. Ma to pomóc w zwalczeniu pandemii.
Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku 12-15 lat są podobne do tych, które występują u osób z grupy 16+. Obejmują one ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.
EMA podkreśla, że ze względu na ograniczoną liczbę dzieci objętych badaniem nie udało się w jego ramach wykryć rzadkich skutków ubocznych. Agencja zaznaczyła, że jej komisja ds. bezpieczeństwa ocenia w tej chwili bardzo rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia. Wystąpiły po szczepieniu preparatem Comirnaty, głównie u osób poniżej 30. roku życia. EMA twierdzi, że przypadki te niezwiązane były ze szczepionką.
rmf24.pl