Spór Rosji z Francją o szampana! Putin toczy walkę z sankcjami UE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gazeta Wyborcza i Putin

Władimir Putin / Fot. Flickr

Prezydent Rosji podpisał ustawę, która zakazuje klasyfikacji luksusowych francuskich win jako szampana. Od teraz takim mianem mogą być nazywane tylko rosyjskie trunki tego rodzaju.
  • Władimir Putin podpisał ustawę, która kończy z klasyfikacją francuskich win musujących pod nazwą „szampana”. Od tej pory taką nazwę mogą nosić jedynie trunki tego typu wyprodukowane w Rosji.
  • Francuscy producenci szampana wstrzymali w geście protestu swoje dostawy. Jednak szybko się zreflektowali, że rynek rosyjski jest dla nich zbyt cenny, by stracić na nim wpływy.
  • Prezydent Rosji toczy walkę z unijnymi sankcjami za pomocą legislacji Rosyjskiej.
  • Zobacz także: Najnowszy sondaż! Konfederacja potwierdza swoją pozycję

Szampan to wyjątkowy rodzaj musującego wina. Jego nazwa wywodzi się od Szampanii, regionu w północno-wschodniej Francji. Jest to także główne miejsce produkcji słynnego rodzaju alkoholu. Francja zastrzegła tę nazwę już na początku XX w. Dla Francji określenie szampan ma szczególną wartość. Kraj od dawna broni klasyfikowanej przez Appellation d’Origine Contrôlée (AOC) nazwy, która wskazuje, że trunek musi pochodzić z obszaru w regionie o tej samej nazwie. Dlatego też określenie “szampan” jest przyczyną sporów wobec wielu prób wykorzystywania go przez producentów z całego świata. Władimir Putin zdaje się zupełnie ignorować postulaty Francuzów. Na tej podstawie powstaje nowy spór Rosji z Francją o szampana.

Nawiązując do treści ustawy podpisanej przez prezydenta Rosji Władimira Putina – butelki importowane z Francji będą mogły nosić wyłącznie nazwę “wina musującego”. Nowe prawo zastrzega nazwę francuskiego trunku dla win produkowanych wyłącznie na terenie Rosji. 

Ustawa opublikowana w oficjalnym portalu prawnym Federacji Rosyjskiej wskazuje, że rosyjskie ustawodawstwo nie będzie uwzględniało ochrony francuskiej nazwy “Champagne AOC”, czyli klasyfikacji kontrolowanej nazwy pochodzenia.

W proteście przeciw działaniom prezydenta Putina, niektórzy francuscy producenci wstrzymali dostawy swojego trunku do Rosji. Nowe prawo obliguje ich teraz do nowej certyfikacji swoich produktów. Będzie ich to kosztować około 1 mln. rubli czyli blisko 15 tys. euro. Do największych producentów francuskiego szampana należą Ruinart, Moet et Chandon, Veuve Cliquot, Krug, Mercier i Dom Pérignon.

Putin wygrywa spór Rosji z Francją o szampana

Spór Rosji z Francją o szampana nie potrwał jednak długo. Wygrał go prezydent Rosji. Jak donosi portal euractiv.pl, Francuscy producenci szampana nie zamierzają porzucić rynku rosyjskiego. Z wyliczeń wynika, że 13 proc. z 50 milionów litrów wina musującego importowanego przez markę Moët Hennessy co roku do Rosji pochodzi z Francji. Koncern alkoholowy kontroluje 2 proc. tego rynku. Szybka zmiana decyzji spowodowana jest obawą o utratę wpływów z dochodowego rynku. Jak przekonuje Reuters, decyzja Moskwy jest próbą zadania bolesnego ciosu francuskim przedsiębiorcom.

Władimir Putin toczy skuteczną walkę z sankcjami nałożonymi na Rosję przez UE. W efekcie jego legislacji, producenci szampana wezwali dyplomatów we Francji i Unii Europejskiej, aby złagodzili sankcje gospodarcze nałożone na Federację Rosyjską.

W Rosji termin szampan od lat wykorzystywany jest bez wyjątków dla wszystkich rodzajów win musujących. Sowiecki szampan był produkowany od końca lat 30. XX w. Igristoje Szampanskoje było winem produkowanym metodą szampańską w okolicach Krymu. Rosyjskie władze chciały, aby trunek był dostępny dla wszystkich. Przez to stracił luksusowe oblicze.  

euractiv.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY