Rabin Schudrich o reprywatyzacji: Krzywda polskich Żydów będzie ciążyła nad Polską

Dodano   18
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rabin Schudrich

Rabin Schudrich / fot. You Tube/ Onet Rano

Stanowisko Gminy Żydowskiej w sprawie konfliktu między Polską, a Izraelem zabrał Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Jego zdaniem konieczne jest uchwalenie „porządnej” ustawy reprywatyzacyjnej, która rozwiąże tę kwestię.
  • Rabin Schudrich rozmawiał z “Rzeczpospolitą”. W wywiadzie dla gazety wyznał, że Polska powinna uchwalić porządną ustawę reprywatyzacyjną.
  • Naczelny Rabin Polski wyznał, że Polska jako jedyne państwo z byłego bloku komunistycznego nie uchwaliła takiej ustawy.
  • Przedstawiciel diaspory opowiada się za przyjęciem „kompromisowego rozwiązania” polegającego np. na wyznaczeniu środków koniecznych do utrzymania żydowskich cmentarzy.
  • Zobacz także: Delta jednak nie groźna? Rząd zmienia radykalnie zdanie. Chodzi o przymusową kwarantannę

Rabin Schudrich mówił o reprywatyzacji w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej”. Przyznał, że w tej sprawie Niemcy nie stanowią głównego powodu sporu, a zwrotu żydowskiego mienia bezspadkowego musi dokonać Polska.

“Teraz mówimy o czymś innym, czego Niemcy nie zrobiły: nacjonalizacji własności przez władze komunistyczne” – ocenił.

Rabin Schudrich o reprywatyzacji

“W czasie drugiej wojny światowej Niemcy skonfiskowali właściwie cały majątek należący do Żydów, ale tylko niewielką część majątku należącego do nie-Żydów. W 1945 r. Sowieci wyzwolili Polskę tylko po to, aby natychmiast ją okupować po swojemu i w ciągu paru lat doprowadzić do nacjonalizacji mienia w całym kraju przez komunistów. Tego, co już wcześniej Niemcy przejęli, oraz całej reszty. Niezliczona liczba rodzin straciła dorobek życia. W ten sposób polskie państwo wzbogaciło się więc na majątku każdego: Żydów, katolików, protestantów, Tatarów….” – przekonywał rabin.

Rabin kompromituje się brakiem znajomości podstawowych faktów historycznych. Uważa, że obecna władza stanowi niejako „kontynuację rządu PRL”.

“Ci, co domagają się kompensacji od Niemców, przyznają, że sprawa nie jest załatwiona. A załatwić ją mogą tylko ci, w których rękach nadal znajduje się znacjonalizowana własność. A więc polskie władze, nie zaś Niemcy, którzy jej nie mają” – stwierdził rabin.

Rabin Schudrich mówiąc o reprywatyzacji uważa, że państwo polskie powinno uchwalić porządną ustawę w tym kierunku. Schudrich wypomniał, że Polska jest jedynym postkomunistycznym państwem, które takiej ustawy nie przyjęło.

W kwestii roszczeń dotyczących tzw. mienia bezspadkowego, przedstawiciel diaspory opowiada się za przyjęciem „kompromisowego rozwiązania” polegającego np. na wyznaczeniu środków koniecznych do utrzymania żydowskich cmentarzy. Dopóki Polska nie rozwiąże tej kwestii, dopóty „krzywda polskich Żydów będzie ciążyła nad Polską”.

pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY