Delta jednak nie groźna? Rząd zmienia radykalnie zdanie. Chodzi o przymusową kwarantannę

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepienie przeciwko COVID-19 działają u pacjentów z rakiem

Szczepienie. / Fot. Rhoda Baer Wikimedia Commons

Rząd wycofuje się z pomysłu objęcia kwarantanną osób, które mogły mieć styczność z wariantem Delta COVID-19. Chodzi przede wszystkim o osoby zaszczepione. Celem rządu jest także zmiękczenie narracji w celu dalszego zachęcania do szczepień.
  • W poniedziałek media podały informację, że nawet osoby zaszczepione będą musiały odbyć obowiązkową kwarantannę. Miało się to stać po styczności z osobami zakażonymi wariantem Delta koronawirusa.
  • Rząd zmienił jednak tą zasadę. Resort zdrowia stwierdził że może ona zaszkodzić skuteczności przeprowadzanej w Polsce od grudnia ubiegłego roku akcji szczepień.
  • Osoby niezaszczepione lub zaszczepione jedną dawką będą musiały odbyć dwa tygodnie kwarantanny.
  • Zobacz także: Asystent Korwin-Mikkego zmienił zdanie. Zaszczepił się przeciw COVID-19. Internauci komentują

W poniedziałek wieczorem resort zdrowia ogłosił, że nawet osoby zaszczepione będą musiały odbywać obowiązkową kwarantannę. Miało się to stać w przypadku stwierdzonej możliwości narażenia na nowy wariant wirusa. Jednak, rząd wycofał się z tego pomysłu.

Rząd zmienił zdanie, gdyż uznał, że takie rozwiązanie jest zbyt daleko idące. Może zniechęcać Polaków do szczepień. Część ludzi mogłaby dojść do słusznych wniosków, że skoro po zaszczepieniu i tak należy odbyć kwarantannę to czy szczepionki są skuteczne? Rząd wycofał się ze swoich planów, lecz niezaszczepieni lub częściowo zaszczepieni będą musieli odbyć 2 tygodnie kwarantanny.

Według rmf24.pl skala problemu nie jest duża. Portal ustalił, że w całej Polsce wśród prawie 14 milionów zaszczepionych pojawiły się tylko trzy zakażenia nowym wariantem koronawirusa.

Nowym podejściem do zwalczania wariantu Delta koronawirusa ma być telefon od sanepidu. Od dziś wszystkie osoby, które miały kontakt z zarażonymi wariantem Delta będą objęte nadzorem telefonicznym.

“Będzie kontakt stały z sanepidu. Jak się czujemy i czy nic nam nie dolega. Taki kontakt telefoniczny w pełni wystarczy” – zaznacza w rozmowie z RMF FM Wojciech Andrusiewicz z ministerstwa zdrowia.

Rząd wycofał się ze swoich planów, ale tylko względem w pełni zaszczepionych

W przypadku, kiedy osoba niezaszczepiona, lub zaszczepiona tylko jedną dawką, będzie miała kontakt z osobą zakażoną wariantem Delta, to trafi na kwarantannę. Odosobnienie ma trwać dwa tygodnie.

W lepszej sytuacji będą osoby zaszczepione.

“Główny inspektor sanitarny zdecydował, żeby nie nakładać kwarantanny, ale wprowadzić nadzór  sanitarny w postaci telefonów z pytaniem jak się czują” – podkreśla Wojciech Andrusiewicz.

“Sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu z osobą zakażoną wariantem Delta na kwarantannę, bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną J&J”- powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jak zapewniał wczoraj rzecznik MZ na ten moment transmisja wariantu Delta koronawirusa nie jest duża. Głównie dotyczy to osób, które wracają z zagranicy, bądź osób po kontakcie z osobami z zagrożonych destynacji.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY