PILNE. Sprawa respiratorów od handlarza bronią umorzona. Szumowski bezkarny

PILNE
Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski / fot. flickr.com

Prokuratorzy uznali, że zakup respiratorów oraz maseczek odbył się zgodnie z prawem. Ich zdaniem wszystko odbyło się zgodnie z procedurą i wybrano najkorzystniejszą ofertę.
  • Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowanie w sprawie zakupu respiratorów oraz maseczek przez Ministerstwo Zdrowia w ubiegłym roku.
  • Przetarg wygrała firma E&K, która nie wywiązała się z umowy dostarczenia wymaganej ilości respiratorów. Do dziś nie otrzymano pełnej kwoty zaliczki wpłaconej na konto firmy przez resort zdrowia. Może chodzić nawet o 50 mln zł.
  • Podobne rozstrzygnięcie otrzymała sprawa zakupy maseczek ochronnych, które przez Szumowskiego zostały zamówione w ramach walki z pandemią COVID-19.
  • Zobacz także: Wykonano już 30 mln szczepień. Morawiecki dziękuje zaszczepionym: “Jeżeli ktoś decyduje się na to, że się nie szczepi to…”

Firma E&K należąca do handlarza bronią w 2020 roku podpisała z Ministerstwem Zdrowia umowę na dostawę respiratorów. Nie wywiązała się w całości z kontraktu – dostarczyła 200 sztuk. Sprawa respiratorów umorzona.

Sprawa respiratorów umorzona, to samo stało się w kwestii zamówienia maseczek

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, resort zdrowia odstąpił od umowy. Otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Prokuratura przeanalizowała wydatki Ministerstwa Zdrowia w sprawie zakupu sprzętu medycznego. Sprawa respiratorów została umorzona.

“Wykazano zgodność procedury z ustawą dotyczącą zwalczania epidemii koronawirusa i zaleceniami Komisji Europejskiej. W momencie podpisania umowy nie istniały żadne okoliczności, które podważały zaufanie do oferenta albo wskazywały, że nie będzie on w stanie wywiązać się z umowy. Z chwilą powzięcia informacji, że oferent dostarczył ostatecznie zaledwie 200 sztuk respiratorów z zamówionych 1241, ministerstwo odstąpiło od umowy i podjęło działania mające na celu odzyskanie należnych kwot” – wyjaśniła prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Podobne wytłumaczenie można przeczytać w sprawie zakupu maseczek ochronnych.

“Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, który prowadzili zakupy sprzętu ochronnego w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2, a także w sprawie podejrzenia nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym. Pozostałe wątki , m.in. dotyczące doprowadzenia Ministerstwa Zdrowia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w związku z zakupem maseczek, podrobienia dokumentacji w postaci certyfikatów są przedmiotem odrębnego postępowania, które jest kontynuowane” – przekazała prok. Skrzyniarz.

Wyjaśniła, że z poczynionych dotychczas ustaleń wynika, że “zakup maseczek ochronnych od prywatnego oferenta odbył się zgodnie z procedurą wynikającą z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r.” oraz zgodnie z tzw. ustawą covidową. “Na podstawie przedstawionych przez oferenta dokumentów w sposób prawidłowy oceniono jego ofertę za najkorzystniejszą cenowo. Urzędnicy podjęli negocjacje cenowe, które zakończyły się znacznym obniżeniem ceny jednostkowej” – podała rzeczniczka prokuratury.

Według opozycji wciąż brakuje 50 mln zł

Warto wspomnieć, że do dziś resort zdrowia nie zdołał odzyskać całej kwoty wpłaconej na konto firmy E&K z Lublina. Posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński informowali niedawno, że chodzi o kwotę 50 mln zł.

Afera i wątpliwości związane z uczciwością zakupu respiratorów oraz maseczek doprowadziły do dymisji ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Ze stanowiskiem pożegnał się także jego zastępca Janusz Cieszyński. Szumowski powrócił do zawodu lekarza kardiologa, Cieszyński został wiceprezydentem Chełma. Na początku czerwca został sekretarzem stanu w kancelarii premiera odpowiedzialnym za cyfryzację.

rmf24.pl onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY