PILNE. PiS w ostatniej chwili zdecydowało ws. RPO. Jest duże zaskoczenie. Ręka w rękę z PO?

pilne
Dodano   0  
  Loading
Ryszard Terlecki

Ryszard Terlecki, PiS / fot. Elekes Andor

Kilka godzin przed upływem terminu zgłaszania kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich PiS wydało komunikat. Wygłosił go Ryszard Terlecki, który podał do informacji publicznej, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło podpisy pod kandydaturą prof. Marcina Wiącka. To ten sam kandydat, którego zgłasza PSL. Sprawa budzi kontrowersje, gdyż w poprzednim głosowaniu Wiącek został odrzucony właśnie głosami PiS.
  • Dziś mija termin zgłaszania kandydatów na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Po raz szósty polski parlament będzie próbował wyłonić zastępce Adama Bodnara.
  • Jak podaje rmf24.pl, PSL ponownie zgłosił na ten urząd prof. Marcina Wiącka. Zdaniem Marka Sawickiego od początku miał to być kandydat kilku ugrupowań politycznych. Jego kandydaturę poparł PiS.
  • Już pięciokrotnie polski parlament próbował wybrać nowego RPO. Wszystko wskazuje na to, że za szóstym razem się uda.
  • Zobacz także: Sondaż: Partia Republikańska skazana na rolę przystawki. Konfederacja z kolejnym wzrostem poparcia

Dziś o godzinie 16 mija termin zgłaszania kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. To już szósta próba obsadzenia tego urzędu przez obecny parlament. Wszystko wskazuje na to, że PiS zgłasza wspólnego kandydata z PSL.

Według portalu rmf24.pl już wcześniej posłowie PSL Władysław Teofil Bartoszewski i Marek Sawicki oświadczyli, że prof. Marcin Wiącek ponownie będzie kandydatem ich formacji na Rzecznika Praw Obywatelskich. Zdaniem Sawickiego, Wiącek będzie kandydatem kilku ugrupowań. Dodał, że obecnie trwa zbiórka podpisów pod jego kandydaturą. W tej chwili PiS zgłasza wspólnego kandydata z PSL.

Polski parlament już pięciokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę obecnego RPO Adama Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką na ten urząd była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zgłoszona wspólnie przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała jednak poparcia Sejmu.

Za trzecim podejściem Sejm wybrał kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka. W tym wypadku Senat odrzucił tą propozycję.

Za czwartym i piątym razem – Senat nie zgodził się, by urząd RPO objęli – powołani na to stanowisko przez Sejm: najpierw poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, a ostatnio – senator Lidia Staroń. Rywalem Staroń w ostatnim wyścigu na to stanowisko był prawnik, Marcin Więcek. Został zgłoszony przez kluby KO, KP-PSL i Lewicy, kół Polski 2050 i Polskie Sprawy, posłów niezrzeszonych. Pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia. Jednak nawet wtedy został odrzucony przez większość sejmową.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY