Sondaż: Partia Republikańska skazana na rolę przystawki. Konfederacja z kolejnym wzrostem poparcia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Adam Bielan, Partia Republikańska / fot. tvp.info

Według najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych, środowisko Adama Bielana i Kamila Bortniczuka może liczyć na 0 proc. głosów. Według wyników IBRiS wzrost elektoratu zanotowała za to Konfederacja, której wynik poprawił się w stosunku do poprzedniego sondażu o 1,5 proc.
  • Według najnowszego badania opinii publicznej IBRiS, gdyby Partia Republikańska startowała samodzielnie w wyborach, to dostałaby 0 proc. poparcia.
  • Wskazuje to na konieczność współpracy nowej frakcji politycznej z PiSem w ramach Zjednoczonej Prawicy.
  • W sondażu wzrost poparcia odnotowała Konfederacja, która może liczyć na 8,4 proc. głosów.
  • Zobacz także: Kukiz odejdzie z polityki? “Jeśli umowa z PiS zostanie złamana, to oddaję mandat”

Wyniki badania IBRiS jednoznacznie pokazują, że Partia Republikańska jest skazana na bycie przystawką PiS. Nowo utworzony byt polityczny nie ma w tej chwili żadnych szans na samodzielne funkcjonowanie. Jedynym wyjściem partii Bielana i Bortniczuka jest przyłączenie się do Zjednoczonej Prawicy.

Z sondażu IBRiS dla “Wydarzeń” Polsatu wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, Zjednoczona Prawica uzyskałaby 34 proc. głosów (tyle samo, ile w poprzedniej fali badań dla tej stacji). Dwa razy mniej wskazań pada na ruch Polska 2050 Szymona Hołowni – 17,1 proc. (-3 pkt proc.). Dalej jest Koalicja Obywatelska z 16,9 proc. (+2,7 pkt proc.).

Poza podium znalazły się: Lewica (9,5 proc.; bez zmian), Konfederacja (8,4 proc., czyli wzrost o 1,5 pkt proc.) oraz PSL-Koalicja Polska (6,6 proc.; więcej o 1,4 pkt proc.). Według sondażowni wciąż pozostaje 8,2 proc. respondentów nie wiedzących, na kogo oddałoby swój głos.

Partia Republikańska skazana na PiS?

Badanie pokazuje też, jak rozłożyłyby się głosy, jeśli partie tworzące Zjednoczoną Prawicę startowałyby osobno, a dodatkowo swoje listy wystawiłaby Partia Republikańska Adama Bielana. W takim wypadku wyniki poszczególnych partii tworzących Zjednoczoną Prawicę rozłożyły się w następujący sposób. PiS zagarnąłby 30,3 proc. głosów, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry 1,5 proc., Porozumienie Jarosława Gowina 1,4 proc. i na końcu stawki znajduje się nowy byt polityczny Adama Bielana, który nie odnotował poparcia w sondażu. Póki co, Partia Republikańska jest więc skazana na PiS i uczestnictwo w Zjednoczonej Prawicy.

W świetle wyników sondażowych nie dziwią słowa liderów partii z konwencji, która odbyła się 20 czerwca. Mówili, że Partia Republikańska ma być lojalnym partnerem w ramach Zjednoczonej Prawicy.

dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY