Adresy głównych polityków usunięte z internetu. Jest decyzja Sądu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Klawiatura komputera

/ Fot. pixabay.com

Warszawski Sąd Okręgowy rozporządził usunięcie informacji dotyczących adresu zamieszkania prezesa PiS i innych polityków.
  • Decyzją Warszawskiego Sądu Okręgowego adresy polityków zostały usunięte ze strony internetowej sądu.
  • Wśród jawnych adresów były przede wszystkim dane polityków PiS, w tym Jarosława Kaczyńskiego czy Mateusza Morawieckiego.
  • “Rzeczpospolita” ujawnia, że anonimizacja adresów polityków została przeprowadzona w oparciu o obowiązujące przepisy i po skardze jednej z osób, której adres widniał w ewidencji.
  • Zobacz także: Sondaż: Partia Republikańska skazana na rolę przystawki. Konfederacja z kolejnym wzrostem poparcia

Adresy głównych polityków zostały decyzją sądu usunięte z internetu. Jak podaje portal rmf24.pl za “Rzeczpospolitą”, jeszcze do niedawna każdy mógł sprawdzić, pod jakim adresem mieszkają najważniejsi politycy w Polsce. Teraz się to zmieniło.

“Chodzi o rejestr partii politycznych, dostępny na stronie sądu” – podkreśla “Rzeczpospolita”.

Gazeta w swoim tekście zaznacza, że znajdowały się tam imiona, nazwiska i adresy osób wchodzących w skład organów uprawnionych w statutach do reprezentowania poszczególnych partii na zewnątrz oraz do zaciągania zobowiązań majątkowych.

“Dotyczyło to wszystkich około 90 ugrupowań zarejestrowanych w Polsce. Jednak w przypadku PiS nazwisk było wyjątkowo dużo, bo aż 36” – zauważa gazeta.

Oprócz adresu Jarosława Kaczyńskiego, można było znaleźć tam dane m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego czy ministra obrony Mariusza Błaszczaka. W przypadku partii opozycyjnych widocznych było zdecydowanie mniej adresów. Strona zawierała bowiem dane tylko 2 osób z PO i 3 z Nowej Lewicy.

Adresy polityków usunięte z internetu

“Rzeczpospolita” przypomina, że Sąd Okręgowy uzasadniał swoją decyzję tym, że musi trzymać się sztywnych przepisów ustawy o partiach politycznych. Klub PiS wniósł więc nowelizację tej ustawy. Zakłada ona, że ewidencja wraz z tekstami statutów partii politycznych będzie jawna z wyłączeniem informacji o adresach.

“24 czerwca Sejm uchwalił ustawę, jednak czekają ją jeszcze prace w Senacie. Mimo to adresy zdążyły już zniknąć ze strony warszawskiego sądu. A wraz z nimi skasowano nawet nazwiska partyjnych liderów. Jak to możliwe, skoro dotąd przepisy były rzekomo sztywne? Sekcja prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie informuje, że stało się tak wskutek decyzji prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych” – podaje “Rzeczpospolita”, wskazując, że od 2019 roku stanowisko to piastuje Jan Nowak, były wieloletni radny PiS.

Według informacji gazety, decyzję wydano w oparciu o skargę jednej z osób których adresy widniały w ewidencji.

Jak informuje sekcja prasowa sądu, w swojej decyzji prezes UODO nakazał prezesowi Sądu Okręgowego w Warszawie usunąć adres zamieszkania skarżącego oraz udzielił upomnienia. Z uwagi na powyższe prezes Sądu Okręgowego w Warszawie zarządzeniem z dnia 14 czerwca zlecił anonimizację rejestru.

Dziennik zauważa, że sprawa może jednak mieć ciąg dalszy, bo sąd ma wątpliwości co do działań UODO.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY