Startuje system unijnych certyfikatów. “Paszporty covidowe” od 1 lipca

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Paszport covidowy

Paszport covidowy / Fot. flickr.com

Unijny certyfikat ma zawierać informacje o szczepieniu, przejściu COVID-19 lub negatywnym teście. Według władz europejskich ma być to ułatwienie w podróżowaniu po Europie. Wiele państw wprowadziło obowiązkowe okazanie tego typu dokumentu przy wstępie na koncerty i mecze. Warto sprawdzić, jak w krajach europejskich będą wyglądały regulacje dotyczące tzw. "paszportów covidowych".
  • Od 1 lipca na terenie całej Unii Europejskiej ma zostać oficjalnie wprowadzony Unijny Certyfikat Covid. Ma on przedstawiać zaświadczenie o zaszczepieniu, przebyciu choroby lub negatywnym wyniku testu.
  • Forma certyfikatu może być cyfrowa lub papierowa. Jest to darmowy dokument, który zawiera kod QR. Pozwala on na walidację dokumentu na terenie wszystkich państw UE.
  • Ważność certyfikatu ma obejmować 365 dni liczące się po 14 dniach od otrzymania pełnego zaszczepienia. Celem wprowadzenia certyfikatów jest ułatwienie przemieszczania się po Europie.
  • Regulacje dotyczące podróżowania i użycia tzw. “paszportów covidowych” różnią się w zależności od zasad panujących w państwach członkowskich UE.
  • Zobacz także: Helios rezygnuje z segregacji sanitarnej. Wróciły normalne bilety

Od 1 lipca na terenie całej Unii Europejskiej ma zostać oficjalnie wprowadzony Unijny Certyfikat Covid. Obowiązujące we wszystkich krajach UE zaświadczenie potwierdza zaszczepienie przeciw Covid-19 lub przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. System unijnych certyfikatów ma za zadanie ujednolicenie norm podróżowania na terenie Unii Europejskiej.

Forma certyfikatu może być cyfrowa lub papierowa. Jest to darmowy dokument, który zawiera kod QR. Pozwala on na walidację dokumentu na terenie wszystkich państw UE. Wystawiać dokumenty mają władze państwowe, które również mają za zadanie wystawić certyfikat w języku angielskim.

System unijnych certyfikatów ma ułatwić podróżowanie

Podstawowym celem wprowadzenia certyfikatów jest ułatwienie przemieszczania się po Europie. Jednolity dokument gwarantuje, że wyniki testów czy świadectwa szczepień będą uznawane w każdym państwie UE. Takimi zachętami władze europejskie mamią podróżnych, którzy nadal rozważają przyjęcie eksperymentalnego preparatu.

Wszyscy posiadacze każdego rodzaju certyfikatu będą mogli swobodnie podróżować wewnątrz UE bez konieczności odbywania kwarantanny. Regulacje dotyczące wjazdu na teren poszczególnych państw lub wymagane dokumenty mogą się nieznacznie różnić w zależności od kraju. Warto więc sprawdzić, jak w poszczególnych państwach członkowskich będą one wyglądały.

Jak podkreśla portal Polsatnews.pl, certyfikatu nie należy też mylić z paszportem lub dowodem tożsamości, który nadal jest potrzebny przy przekraczaniu granic krajów UE, niebędących w strefie Schengen, czyli Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, Cypru i Irlandii.

Ważność certyfikatu określona jest na 365 dni od upłynięcia 2 tygodni po pełnym zaszczepieniu danej osoby.

Certyfikat o przejściu infekcji jest ważny od 11. do 180. dnia po uzyskaniu wyniku testu PCR potwierdzającego zakażenie.

Zaświadczenie o teście jest ważne przez 48 godzin. Akceptowane są badania metodą PCR oraz antygenowe.

Sytuacja we Francji, Włoszech, Hiszpanii

We Francji przy przekraczaniu granicy uznawany jest certyfikat szczepień i testów. Wewnątrz kraju zaświadczenie jest wymagane od uczestników imprez masowych, w których bierze udział ponad tysiąc osób. Certyfikat nie jest potrzebny, by korzystać ze sklepów, restauracji czy hoteli.

We Włoszech przy wjeździe akceptowane są wszystkie formy certyfikatu. Zaświadczenia są także wymagane od uczestników wesel i wydarzeń masowych, takich jak np. zawody sportowe czy koncerty. Zgodnie z zapowiedziami rządu od lipca zostaną otwarte dyskoteki, warunkiem wstępu będzie okazanie certyfikatu.

Granica z Hiszpanią jest otwarta dla turystów z Polski. Nie wymaga się od nich testów i zaświadczeń o szczepieniu. Gdyby Polska została uznana za kraj ryzyka epidemicznego, do Hiszpanii można by podróżować na podstawie wszystkich form certyfikatu. Wewnątrz kraju certyfikat umożliwia wejście na imprezy masowe, jak koncerty czy dyskoteki.

Regulacje Grecji, Czech i Słowacji

Do Grecji również można pojechać z każdym certyfikatem. Jak informuje strona greckiego ministerstwa turystyki, w samej Grecji świadectwo szczepień, przejścia Covid-19 lub negatywnego wyniku badania jest też wymagane od wszystkich pasażerów promów i samolotów udających się z kontynentalnej części tego kraju na jego wyspy. Test PCR musi być nie starszy niż sprzed 72 godz. przed podróżą, test antygenowy – 48 godz., wykonany samodzielnie szybki test – 24 godz. (autotest trzeba zgłosić na specjalnej stronie internetowej). Wymóg ten nie dotyczy dzieci poniżej 12. roku życia.

Do Czech z Polski można wjechać bez konieczności przedstawiania zaświadczeń sanitarnych. Wewnątrz kraju certyfikat (każda jego forma) jest niezbędny przy meldowaniu się w hotelach, wejściach do muzeów czy galerii. Zaświadczenie powinni też mieć przy sobie klienci restauracji, barów czy kawiarni. Personel lokali gastronomicznych nie ma jednak obowiązku, a także prawa sprawdzania certyfikatów. Mogą to robić funkcjonariusze policji i pracownicy służb sanitarnych.

Na Słowacji system Unijnego Certyfikatu nie został jeszcze w pełni wdrożony. Turyści z Polski mogą jednak wjechać do tego kraju, przedstawiając każdy rodzaj zaświadczenia. W zależności od sytuacji epidemicznej w konkretnym regionie, certyfikaty mogą być też wymagane przy wejściu do sklepów, restauracji czy na imprezy kulturalne.

Zasady w Niemczech, Danii i Austrii

Do Niemiec z Polski można podróżować bez ograniczeń sanitarnych. Przepisy dotyczące przedstawiania certyfikatów przy wejściu do różnych miejsc publicznych różnią się w zależności od kraju związkowego. Z powodu niskiej liczby infekcji w większości niemieckich sklepów czy restauracji nie trzeba już przedstawiać żadnych zaświadczeń. W Berlinie wciąż są one wymagane np. od klientów, którzy chcą wejść do środka lokali gastronomicznych. Nie obowiązują w ogródkach i na tarasach.

Do Danii podróżni z Polski mogą wjechać, przedstawiając każdy rodzaj certyfikatu. Wewnątrz kraju zaświadczenie jest też potrzebne przy wejściu do restauracji (oprócz ogródków gastronomicznych), kina, basenu oraz w innych miejscach, gidze gromadzi się większa liczba osób.

Wjeżdżając do Austrii, można się wylegitymować każdym rodzajem certyfikatu. W kraju zaświadczenie jest też warunkiem wstępu do restauracji, hoteli, siłowni i basenów, teatrów i sal koncertowych oraz zakładów fryzjerskich czy kosmetycznych. Certyfikat należy też okazywać przy wejściu na imprezy masowe na świeżym powietrzu.

System unijnych certyfikatów w Bułgarii, Portugalii i Słowenii

Przy wjeździe do Bułgarii akceptowane są wszystkie formy certyfikatu.

Podróżując do Portugalii, należy wylegitymować się negatywnym wynikiem testu antygenowego (nie starszym niż sprzed 48 godz.) lub PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.). Świadectwo szczepień lub zaświadczenie o przejściu Covid-19 zwalnia z testu przy locie na Maderę. Wewnątrz kraju Unijny Certyfikat jest wymagany przy przemieszczaniu się między najbardziej dotkniętymi przez epidemię powiatami – pod koniec czerwca było ich ponad 20. Wspólne europejskie zaświadczenie pozwala też bez żadnych ograniczeń korzystać z lokali gastronomicznych i uczestniczyć w imprezach masowych.

Do Słowenii mieszkańcy Polski mogą wjechać bez przedstawiania żadnych zaświadczeń sanitarnych. Jednak by korzystać z infrastruktury turystycznej w tym kraju, np. hoteli, kampingów, sal wewnątrz restauracji, dyskotek czy innych miejsc rozrywki, trzeba okazać jedną z form europejskiego certyfikatu.

Chorwacja, Rumunia, Cypr, Litwa

Do Chorwacji, Rumunii, na Cypr czy na Litwę z Polski można się wybrać bez konieczności okazywania certyfikatu szczepień, dowodu na przejście choroby czy wyników testów.

Wszystkie kraje akceptujące system unijnych certyfikatów uznają zaświadczenia szczepień wykonanych preparatami przyjętymi do obrotu w całej UE . Są to szczepionki, których używa się również w Polsce: firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna i Johnson & Johnson. Niektóre państwa rozszerzyły tę listę o inne substancje.

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY