Hiszpania: “Zmiana płci” jedynie na podstawie deklaracji. “To wymaże kobiety z polityki”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Manifestacja LGBT w Hiszpanii.

Manifestacja LGBT w Hiszpanii. / Fot. Twitter

Hiszpański rząd przyjął projekt ustawy ułatwiający procedurę „zmiany płci”. Według nowych założeń, aby dokonać takiej zmiany, ma wystarczyć deklaracja danego człowieka. Ma to dotyczyć osób w wieku od 14. lat. Zdaniem deputowanej Cuca Gamarra'y z Partii Ludowej, „samookreślanie płci” doprowadzi do „wymazania kobiet z polityki”.
  • Hiszpańska minister równości Irene Montero uważa, że „nowa ustawa ukróci cierpienia osób trans”.
  • Cuca Gamarra nie wykluczyła, że Partia Ludowa zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, tak jak to zrobiła w ubiegły czwartek z ustawą o eutanazji.
  • Rzecznik partii Vox, Ivan Espinosa de los Monteros, powiedział, że jego formacja „będzie walczyć używając wszystkich dostępnych środków” przeciwko ustawie trans, którą określił jako „niedorzeczną, szkodliwą i przewrotną”.
  • Zobacz także: Absurdy ideologii gender. Dla spełnienia parytetu kandydaci zarejestrowali się jako “trans kobiety”

O takim pomyśle hiszpańskiego rządu pisaliśmy już pod koniec zeszłego roku. Wówczas podawaliśmy, że hiszpańskie ministerstwo równości przygotowuje ustawę, wedle której będzie możliwa zmiana płci w dowodzie jedynie na podstawie deklaracji „odczuwanej tożsamości”. Teraz te prace zakończyły się powstaniem gotowego projektu, który został przyjęty przez rząd i przesłany do tamtejszego parlamentu do rozpatrzenia.

Hiszpańska minister równości Irene Montero uważa, że „nowa ustawa ukróci cierpienia osób trans” i „uwolni je od konieczności dostarczania raportu medycznego, czy też wizytowania psychologa w celu potwierdzenia dysforii płciowej”. Od 2007 roku w Hiszpanii obowiązują przepisy umożliwiające „zmianę płci” pod warunkiem przedstawienia raportu psychologicznego, który dowodzi problemu dysforii płciowej i rozpoczęcia leczenia hormonalnego. Teraz oba wymogi mają zostać zniesione.

Według dziennika “El Mundo” nowe przepisy mają też umożliwić nieletnim żądanie zmiany płci zapisanej w rejestrach bez zgody rodziców. Teraz projekt zostanie poddany publicznemu wysłuchaniu w izbie wyższej hiszpańskiego parlamentu. Następnie trafi do izby niższej.

„Będzie to oznaczało wymazanie kobiet z polityki”

Projekt spotkał się z krytyką m.in. polityków Partii Ludowej i VOX.

Nie rozumiemy, że jeśli w Kongresie jest większość, która nie popiera samostanowienia płci, Rada Ministrów zatwierdza ustawę, która idzie w przeciwnym kierunku

– powiedziała Cuca Gamarra, deputowana Partii Ludowej.

Poprosiła jednocześnie, żeby „feministyczne sektory PSOE” nie ulegały naciskom „radykalnych mniejszości ideologicznych”. Gamarra podkreśliła, że jej formacja „nie zgadza się na samookreślanie płci”, ponieważ, jej zdaniem, „będzie to oznaczać wymazanie kobiet z polityki, która jest promowana, aby nas chronić”. Jednocześnie nie wykluczyła, że jej partia zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, tak jak to zrobiła w ubiegły czwartek z ustawą o eutanazji.

Z kolei rzecznik partii Vox, Ivan Espinosa de los Monteros, powiedział, że jego formacja „będzie walczyć używając wszystkich dostępnych środków” przeciwko ustawie trans, którą określił jako „niedorzeczną, szkodliwą i przewrotną”. Deputowana VOX, Macarena Olona zasugerowała, że projekt uderza przede wszystkim w kobiety.

dorzeczy.pl, publico.es

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY