Prezydent Izraela w Białym Domu. “Żelazne” zapewnienie Bidena

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Biden-Riwlin

Biden - Riwlin / Fot. Mark Neyman Wikimedia Commons

Podczas wizyty prezydenta Izraela w Waszyngtonie, prezydent USA Joe Biden podkreślił zobowiązanie Ameryki do wspierania Izraela oraz zapewnił, że za jego rządów Iran nie zdobędzie dostępu do broni jądrowej.
  • Prezydenci Izraela i Stanów Zjednoczonych spotkali się w Waszyngtonie. Tematem rozmów była przede wszystkim kwestia Iranu i pozycji Izraela na arenie międzynarodowej.
  • Prezydent Joe Biden złożył “żelazne” zobowiązanie do ochrony interesów swojego sojusznika i wyraził nadzieję na spotkanie z nowym premierem Naftalim Bennettem w niedalekiej przyszłości.
  • Prezydent Rauwen Riwlin wyraził swoje zadowolenie z rozmów w Białym Domu i podkreślił, że stosunki z USA są “absolutnie doskonałe”
  • Zobacz także: Najnowszy Sondaż: Zjednoczona Prawica nadal na prowadzeniu.

Polityka nowej administracji Białego Domu i chęć powrotu do porozumienia jądrowego z Iranem od początku wywoływała niepokoje w Izraelu, który był przeciwny układowi. Nastroje w Izraelu zmieniły się jednak po wizycie prezydenta Rauwena Riwlina w Waszyngtonie. Prezydent Izraela w Białym Domu spotkał się z Joe Bidenem. Spotkanie miało miejsce w poniedziałek 28 czerwca.

Prezydent Izraela w Białym Domu

Iran był jednym z głównych tematów rozmów obu przywódców. Biden przypomniał, że dzień wcześniej USA przeprowadziły serię uderzeń na proirańskie milicje w Syrii i Iraku. W wyniku odwetu Stanów Zjednoczonych, po stronie przeciwnika zginęło co najmniej 5 osób.

Wśród tematów poruszanych w poniedziałek były też konsekwencje niedawnego konfliktu zbrojnego między Izraelem i Hamasem w Strefie Gazy.

Amerykański przywódca stwierdził w rozmowie z prezydentem Izraela, że jego zobowiązanie chronienia interesów Izraela w regionie Bliskiego Wschodu jest “żelazne”i wyraził przy tym poparcie dla starań Tel Awiwu o normalizację stosunków z państwa arabskimi, takimi jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar.

“To, co mogę wam powiedzieć, to że Iran nigdy nie zdobędzie broni jądrowej na mojej wachcie”

– zapewniał Biden

Biden dodał również, że ma nadzieję na spotkanie z nowym premierem Izraela Naftalim Bennettem. Prezydent Izraela w Białym Domu wyraził zgodność z Bidenem i potwierdził sojusz ze Stanami Zjednoczonymi.

Riwlin nie krył swojego zadowolenia i satysfakcji z odbytych rozmów. Ocenił, że relacje z USA są “absolutnie doskonałe”.

Przed samym spotkaniem w Białym Domu, Rauwen Riwlin spotkał się także z ambasadorem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Waszyngtonie.

Wizyta Riwlina w Waszyngtonie to ostatnia zagraniczna wizyta obecnego prezydenta Izraela. Jego siedmioletnia kadencja wygasa w lipcu. 

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY