Płatne szczepienia przeciw COVID-19? „To dość prowokacyjny pomysł”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepienie na koronawirusa.

Szczepienie na koronawirusa. / Fot. Pixabay

Prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej odniósł się do słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego odnośnie odpłatnych szczepień. Prezes NRL stwierdził, że odpłatne szczepienia wiele nie zmienią.
  • Prof. Matyja: Duża część społeczeństwa bagatelizuje ten problem i nie docenia wartości szczepionek.
  • Jego zdaniem teraz to Kościół powinien wziąć na siebie odpowiedzialność zachęcania ludzi do szczepień.
  • Prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze stwierdziła, że nie ma decyzji w sprawie odpłatności szczepień, a także zgodności wśród członków Rady Medycznej.
  • Zobacz także: PILNE. Będzie czwarta fala koronawirusa. Niedzielski zna już nawet dokładny termin i straszy Polaków

Sprawę skomentował w TVN24 prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej odnosząc się do słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który nie wykluczył wprowadzenia odpłatnych szczepień.

Adam Niedzielski zapewnił, że darmowe szczepienia przeciw COVID-19 będą co najmniej do końca września. Jednocześnie wskazał, że trwa debata wewnątrz rządu odnośnie ich odpłatności.

Prof. Andrzej Matyja stwierdził, że jest to dosyć prowokacyjny pomysł.

– Duża część społeczeństwa bagatelizuje ten problem i nie docenia wartości szczepionek, które są za darmo, czekają w gabinetach. A jako że nie jest to towar deficytowy staje się lekceważony

– powiedział prof. Matyja.

Kościół powinien zachęcać ludzi do szczepień

Prezes NRL stwierdził, że odpłatne szczepienia wiele nie zmienią. Zaznaczył, że teraz to Kościół powinien wziąć na siebie odpowiedzialność zachęcania ludzi do szczepień.

Dodał, że ważne jest zaszczepienie jak największej liczby populacji – w tym także dzieci.

– Jest bardzo ważnym elementem, by dzieci nie rozprzestrzeniały wirusa, w tym wariantu Delta. Dzieci mogą przenieść tego wirusa na osoby (dorosłe), zwłaszcza te, które są niezaszczepione

– powiedział prof. Matyja.

Nie ma zgodności w tej sprawie

Głos w sprawie odpłatności szczepień zabrała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze. Stwierdziła, że nie ma w tej kwestii decyzji, a także zgodności wśród członków Rady Medycznej.

– Szczepionka przeciw COVID-19 na pewno będzie darmowa, bo tak stanowi umowa unijna w tej sprawie. Możliwe jest natomiast wprowadzenie odpłatności za usługę, za wizytę lekarską czy samą czynność szczepienia. Rozmawiamy o tym, szukając pomysłów na przekonanie osób, które dalej nie chcą się szczepić

– powiedziała PAP prof. Marczyńska.

– Część osób uważa, że zadziała to odwrotnie i już w ogóle nie będzie chętnych do szczepień. Niektórzy uważają natomiast, że jeżeli przy prawdopodobnych wzrostach zakażeń we wrześniu i październiku nadal będą osoby niechętne szczepieniom, to powinno się zakończyć akcję szczepień w obecnej formie i wprowadzić właśnie element zapłaty

– dodała prof. Marczyńska.

rp.pl, money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY