- Burza, która przeszła nad Lwowem 25 czerwca zniszczyła ponad 100 nagrobków oraz 30 drzew.
- Według serwisu Galnet ucierpiały groby z czasów sowieckich, ale uszkodzone są też cenniejsze obiekty. Wśród najbardziej uszkodzonych jest grobowiec Ziętkiewiczów odrestaurowany kilka lat temu.
- Usuwanie szkód oraz naprawa strat może potrwać nawet kilka tygodni.
- Zobacz także: Najnowszy sondaż: Hołownia traci poparcie, Konfederacja rośnie w siłę
Według dyrektora cmentarza burza, która zniszczyła Cmentarz Łyczakowski spowodowała zniszczenie ponad 100 nagrobków oraz około 30 drzew.
„Ogólnie sądzę, że ucierpiało ponad 100 obiektów. Niektóre ucierpiały mniej, niektóre więcej. Również są rzeźby, które zostały uszkodzone przez niepogodę. Ogółem na terytorium upadło około 30 drzew i 200 gałęzi różnej wielkości. Do niektórych obiektów ciężko się dostać. Toteż dopóki wszystkiego tego nie potniemy i nie zabierzemy, ciężko określić dokładną liczbę uszkodzonych obiektów”
– powiedział Nahaj.
Nahaj dodał, że usuwanie szkód może potrwać nawet kilka tygodni.
Jak podaje serwis Galnet ucierpiały groby z czasów sowieckich, ale uszkodzone są też cenniejsze obiekty. Wśród najbardziej uszkodzonych jest grobowiec Ziętkiewiczów odrestaurowany kilka lat temu. Badacz Anatolij Merkeszyn uważa, że uszkodzeniu uległ także pomnik Wojnarów.
„Łyczakow to wciąż ruina, z zeszłorocznej tragedii nie wyciąga się żadnych wniosków (choć dla kogo jest to tragedia?). Konieczne jest przeprowadzenie gruntownej przebudowy gospodarki zielenią, wycięcie koron drzew, posadzenie gatunków niskopiennych”
– napisał Merkeszyn na Facebooku nawiązując do zeszłorocznej tragedii.
Informację o szkodach oraz ich zdjęcia można znaleźć na profilu Okręgu Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. “Orląt Lwowskich”.
Również w czerwcu 2020 roku burza zniszczyła Cmentarz Łyczakowski. Obalone drzewa i gałęzie uszkodziły około 70 nagrobków, w tym wiele o wysokiej wartości artystycznej. W świetle ukraińskiego prawa nagrobki na Cmentarzu Łyczakowskim nie uznane za zabytkowe nie podlegają ochronie, co oznacza, że mogą być likwidowane zgodnie ze zwykłymi przepisami. Zniszczenia w wyniku takich nawałnic, są okazją dla władz ukraińskich do zwalniania miejsc pod kolejne pochówki.
kresy.pl