Abp Gądecki o rezolucji PE ws. aborcji: Nie koronawirus a aborcja jest zagrożeniem

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Abp Stanisław Gądecki.

Abp Stanisław Gądecki. / Fot. Silar Wikimedia Commons

Abp Gądecki odniósł się do rezolucji PE ws. aborcji. Twierdzi, że to nie koronawirus a aborcja jest zagrożeniem dla ludzkiego życia.
  • Abp Gądecki odniósł się do tzw. raportu Chorwata Matića przegłosowanego większością głosów 24 czerwca w Parlamencie Europejskim.
  • Wskazał, że autorzy rezolucji nie tylko sugerują, że istnieje coś takiego jak prawo do aborcji. Zaznaczają również, że jest to jedno z uznanych praw człowieka.
  • Duchowny stwierdził, że każdy człowiek ma prawo do życia, a aborcja to przejaw dyskryminacji.
  • Zobacz także: Burza zniszczyła Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. Trwa liczenie strat

– To nie pandemia koronawirusa, lecz aborcja stanowi dziś największe zagrożenie dla ludzkiego życia – powiedział Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odwołując się do rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej aborcji. Swoją opinię wyraził podczas niedzielnego kazania.

W niedzielę abp Gądecki celebrował mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Zaobrzańskim w archidiecezji poznańskiej. W homilii odniósł się do tzw. raportu Chorwata Matića przegłosowanego większością głosów 24 czerwca w Parlamencie Europejskim.

„Przekroczyła wszelkie granice etyczne”

– Dokument ten dotyczy „zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet”. Już sama jego nazwa bardziej przypomina język charakterystyczny dla hodowli bydła niż rozwoju człowieka. Jest to rezolucja, która przekroczyła wszelkie dotychczasowe granice etyczne, po raz pierwszy, bowiem w tym dokumencie aborcję nazwano prawem człowieka

– powiedział przewodniczący KEP.

Podkreślił, że rezolucja ta wykroczyła poza swój mandat. Zajęła się, bowiem takimi kwestiami jak zdrowie, edukacja seksualna i przekaz życia, a także aborcja, jakie należą do kompetencji legislacyjnych państw członkowskich.

– Jest to pogwałcenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i kluczowych traktatów, a także orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

– wskazał abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że organizacje, którym zależy na wprowadzeniu tego typu zmian w prawie, zdają sobie sprawę, że nie są w stanie przekonać do swoich poglądów mieszkańców na poziomie lokalnym. Przyjęły więc strategię odgórnego wprowadzania swoich pomysłów, przy wykorzystaniu instytucji międzynarodowych i ich autorytetu.

Abp Gądecki wskazał, że autorzy rezolucji nie tylko sugerują, że istnieje coś takiego jak prawo do aborcji. Zaznaczają również, że jest to jedno z uznanych praw człowieka. Nie wspominają, że żaden z międzynarodowych dokumentów nie mówi o istnieniu takiego prawa.

Aborcja największym zagrożeniem

– To nie pandemia koronawirusa, lecz aborcja stanowi dziś największe zagrożenie dla ludzkiego życia

– powiedział abp Gądecki.

Powołując się na oficjalne dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazał, że w ubiegłym roku przeprowadzono na świecie 42 mln aborcji.

– Tymczasem liczbę ofiar koronawirusa – według danych podanych przez John Hopkins University – szacuje się na 1,8 mln

– dodał.

Przypomniał, że w świetle nauczania Kościoła aborcja jest przejawem najbardziej niesprawiedliwej dyskryminacji. Jest zawsze pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia, tym bardziej odrażającym, że dotyczy życia człowieka najsłabszego i całkowicie bezbronnego.

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY