Nieprawidłowości w polskich laboratoriach wykonujących testy na COVID? Ujawniono dane

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Odpowiedź na pytanie o nieprawidłowości, jeśli chodzi o testy na COVID-19.

Odpowiedź na pytanie o nieprawidłowości, jeśli chodzi o testy na COVID-19. / Fot. Pixabay/Twitter

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH), w odpowiedzi na zapytanie Grupy C19, w trybie dostępu do informacji publicznej, poinformował o wykrytych nieprawidłowościach w przeprowadzaniu przez polskie laboratoria testów na obecność COVID-19. W przypadku 111 z 286 poddanych weryfikacji laboratoriów, przekazano zalecenie przesłania próbek do ponownej oceny.

NIZP-PZH poinformował, że przez rok (od kwietnia 2020 roku do końca marca roku obecnego) poddano weryfikacji 286 laboratoriów. Łącznie zbadano 5629 próbek. 1933 z nich dało wynik dodatni na obecność koronawirusa. Natomiast 3696 – ujemny. Niektóre przebadane testy na obecność COVID-19 zostały podważone, z uwagi na wykryte nieprawidłowości.

Nieprawidłowości wykryto w przypadku 100 próbek dodatnich, co dało odsetek 5,2% wszystkich przebadanych testów. Z kolei wśród próbek z wynikiem ujemnym niezgodności wykryto w 78 (2,1%).

Spośród 286 poddanych weryfikacji laboratoriów, 11 nie zakończyło procesu weryfikacji. Jak poinformował NIZP-PZH, pozostałe 275 laboratoriów ukończyło ten proces. Przedstawione dane to stan na dzień 15 czerwca tego roku. Jednocześnie NIZP-PZH poinformował, że nie ma możliwości podania przyczyn, przez które część laboratoriów nie ukończyło procesu weryfikacji. Instytucja wskazała, że nie jest podmiotem uprawionym do przeprowadzenia kontroli w tym zakresie. Dodatkowo Instytut zapowiedział przekazanie ministerstwu zdrowia listy tych laboratoriów, wraz z opracowanym raportem.

Zobacz także: Ostra odpowiedź na oświadczenie Izraela. Bąkiewicz: “Tu jest Polska i nie zrobicie z nas drugich Palestyńczyków”

W imieniu Grupy C19, z zapytaniem do NIZP-PZH o nieprawidłowości, jeżeli chodzi o testy na obecność COVID-19, zwrócili się: prof. Mirosław Piotrowski, dr Zbigniew Hałat, adw. Marek Czarnecki i przedsiębiorca Leszek Szymański. Pierwszy z nich opublikował odpowiedź za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY