Żywioł spustoszył Czechy. Apokaliptyczny krajobraz po przejściu tornada [+WIDEO]

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Krajobraz po przejściu tornada.

Krajobraz po przejściu tornada. / Fot. Twitter

W czwartek wieczorem silne tornado uderzyło w Południowe Morawy w Czechach. Według meteorologa Michala Žáka mogło mieć siłę dochodzącą do F4, co oznaczałoby najsilniejszą burzę tego typu we współczesnej historii tego kraju.

Tornado, które uderzyło w Czechy, poczyniło ogrom zniszczeń w Południowych Morawach, niedaleko granicy ze Słowacją. W miejscowości Hrušky zawaliła się m.in. wieża tamtejszego kościoła, a wiele budynków zostało pozbawionych dachów.

Zastępca burmistrza Hruška w regionie Břeclav Marek Babisz powiedział, że połowa miejscowości została zrównana z ziemią.

“Zostały tylko mury bez dachów, bez okien. Kościół nie ma dachu, nie ma wieży, ludzie nie mieli się gdzie ukryć. Wieś od kościoła w dół praktycznie nie istnieje. Szkoła nie ma elewacji, nie ma dachu. Wiekowe lipy, świerki są powalone, to szaleństwo”

– zacytowała Babisza czeska telewizja.

Czechy: Apokaliptyczny krajobraz. Tornado spustoszyło Południowe Morawy.

Na miejsce udał się wicepremier, a jeszcze dziś ma przybyć premier Czech.

“Rano byłem w Hruškách, teraz jestem tutaj (w Lužicích), to jest widok jak z apokalipsy. Chciałbym podziękować wszystkim funkcjonariuszom Zintegrowanego Systemu Ratownictwa za ich zaangażowanie. Pracują całą noc w naprawdę trudnych warunkach”

– powiedział wicepremier i minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček (CSDD).

Dodał, że jak tylko zakończy się akcja ratunkowa, trzeba będzie rozpocząć prace związane z odbudową. “I chodzi tu oczywiście o duże pieniądze” – powiedział, dodając, że już porusza tę kwestię z minister finansów Aleną Schillerovą i burmistrzami.

Trwają przeszukiwania gruzów w celu znalezienia kolejnych ofiar. Na miejscu jest wiele jednostek straży pożarnej i psy tropiące. Pojawiły się też informacje o użyciu dronów. Do służb publicznych jeszcze wieczorem w czwartek miało dołączyć wojsko. Szpital w Hodoninie jest gotowy na ewentualny dalszy napływ rannych oraz osób, które zostaną wydobyte spod gruzów, poinformowała z miejsca zdarzenia reporterka Telewizji Czeskiej Ivana Bártová. W nocy opatrzono około 200 osób. Według rzecznika południowomorawskiego pogotowia ratunkowego, tornado, które przeszło przez Czechy, przyczyniło się do śmierci co najmniej trzech osób.

Zobacz także: Miliardowe koszty rozpadu rodzin. Ostatni rok najtrudniejszy od II wojny światowej

Czeska minister finansów Alena Schillerová powiedziała czeskiej telewizji publicznej, że przygotowywana jest pomoc finansowa zarówno dla regionu, jak i dla poszczególnych osób. Dodała, że ​​jest również w kontakcie z ministrem rozwoju regionalnego Klárą Dostálovą oraz ministrem przemysłu i handlu Karelem Havlíčkiem i przygotowują dotacje, które mogłyby sfinansować m.in. remonty chodników lub dróg.

CT24, wp.pl, rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY