Ustawa ma zakończyć temat roszczeń bezspadkowych. Sejm przegłosował. Korwiniści nie chcieli poprzeć: “Nie skomentuje tego”

WAŻNE
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Janusz Korwin-Mikke

Janusz Korwin-Mikke / Fot. Archiwum Mediów Narodowych

Sejm przyjął w czwartek zmianę przepisu nakazującego uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” – bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Według noweli jeśli upłynęło 30 lat, to nie będzie już możliwości postępowania ws. nieważności decyzji. Ustawa ma zakończyć dziką reprywatyzację.

Za nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego zagłosowało 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Dariusz Matecki z Solidarnej Polski zwrócił uwagę jak zagłosowała Konfederacja. Narodowe skrzydło ideowej prawicy (oraz Artur Dziambor) poparło projekt nowelizacji KPA. Jednak część korwinistów wstrzymała się, bądź nie uczestniczyła w głosowaniu.

Nie skomentuje tego, bo znowu korwiniści powiedzą, że jestem do nich uprzedzony. Nie powiem też że się zawiodłem, bo mnie to totalnie nie ździwiło.

– napisał vloger Krzysztof Woźniak.

Odpowiedź korwinistów


Jakub Kulesza, szef koła Konfederacji postanowił bronić kolegów z partii Wolność:

1, Prawdziwą ustawę Stop447 ob. komitetu PiS zamroził w komisji. 2. Dzisiejsza ustawa w żaden sposób nie dotyczy bezprawnych roszczeń do mienia bezdziedzicznego. 3. Ustawa ta to pułapka – pretekst do wygaszania wszelkich roszczeń ob PL związanych i z nacjonalizacją i z lockdowem

– napisał na Twitterze.

Jeśli jednak ustawa nie dotyczy mienia bezdziedzicznego, to czemu tak nerwowa reakcja ambasady Izraela i USA?

O co chodzi z tą nowelizacją?

Nowelizacja wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat. 12 maja 2015 r. TK orzekł, że przepis Kodeksu postępowania administracyjnego w obecnym brzmieniu – pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji – jest niekonstytucyjny.

W związku z tym w nowelizacji zapisano, że nie stwierdzałoby się nieważności takiej decyzji, jeśli „od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne”. W takiej sytuacji można byłoby jednak orzec, iż decyzję wydano z naruszeniem prawa. Natomiast, jeśli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło 30 lat, to w ogóle nie byłoby wszczynane postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Zgodnie z przepisem przejściowym zawartym w nowelizacji do spraw administracyjnych niezakończonych przed dniem wejścia w życie zmiany stosowałoby się przepisy w nowym brzmieniu. Z kolei postępowania wszczęte po upływie 30 lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji i niezakończone przed dniem wejścia w życie zmiany zostałyby umorzone z mocy prawa. Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.

wpolityce.pl / twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY