Trąby powietrzne, ulewy i grad. Polscy strażacy nadal walczą ze skutkami nawałnic

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Strażacy interweniujący w zalanych Działoszycach w Świętokrzyskiem.

Strażacy interweniujący w zalanych Działoszycach w Świętokrzyskiem. / Fot. Straż Pożarna

Ponad 3 tysiące razy interweniowali strażacy w wyniku przechodzących przez Polskę nawałnic w czwartkowy wieczór i noc. Ulewny deszcz i opady grady dały się we znaki szczególnie w Małopolsce, Lubelszczyźnie, Świętokrzyskiem i na Mazowszu. W okolicach Nowego Sącza i na Lubelszczyźnie przeszły trąby powietrzne.

Jak poinformował Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Państwowa Straż Pożarna odnotowała 3148 interwencji. Najwięcej w: woj. mazowieckim – 780, śląskim – 640, małopolskim – 484 i lubelskim – 421. Uszkodzonych zostało 860 dachów (630 na budynkach mieszkalnych, 230 na gospodarczych). Zalane zostały 694 budynki i uszkodzone 1240 wiatrołomy. Szacowanie strat trwa. Strażacy nadal m.in. wypompowują wodę w Działoszycach w woj. świętokrzyskim, gdzie wylała rzeka Jakubówka.

Ze skutkami burz walczyło ponad 15 tysięcy strażaków z państwowej i ochotniczej straży pożarnej. W okolicach Nowego Sącza – nad miejscowościami Librantowa i Koniuszowa – przeszła trąba powietrzna, powodując ogromne szkody. Kolejna pojawiła się we Wrzelowie w gminie Łaziska na Lubelszczyźnie. Jest wiele zerwanych dachów.

Podtopienia i gradobicia poczyniły szczególne straty w Małopolsce, województwie Świętokrzyskim i na południu Mazowsza. W Działoszycach w Świętokrzyskiem wylała rzeka Jakubówka. Według szacunków strażaków podtopionych zostało ponad 100 budynków.

Zobacz także: Żywioł spustoszył Czechy. Apokaliptyczny krajobraz po przejściu tornada [+WIDEO]

IMGW zapowiada, że także dzisiaj możliwe są burze. Najsilniejsze – we wschodniej i południowej Polsce. Wystąpi ryzyko lokalnych opadów ulewnych lub nawalnych, silnych porywów wiatru do około 100 km/h i gradu do 5-8 cm średnicy. Nie można wykluczyć incydentów związanych z trąbą powietrzną.

rmf24.pl, kielce.tvp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY