UE będzie forsować przyzwolenie na zabijanie nienarodzonych? Parlament podejmie decyzję

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Parlament Europejski

Parlament Europejski / Fot. Pixabay

Parlament Europejski ma w czwartek zająć się podjęciem decyzji w sprawie tzw. Raportu Maticia, który aborcję nazywa „prawem człowieka” i domaga się zalegalizowania prawa do zabijania dzieci nienarodzonych we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Dokument, mimo szerokiej krytyki może wejść w życie.
  • Autorem raportu, który będzie przedmiotem głosowania Parlamentu Europejskiego jest Chorwat, Predrag Matić.
  • Dokument jego autorstwa wnosi o legalizację aborcji w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz wprowadza terminologię „zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych”.
  • Matić otwarcie krytykuje tzw. klauzulę sumienia, na którą powołują się lekarze nie chcący uczestniczyć w dokonywaniu aborcji. Zachęca za to do wprowadzenia edukacji seksualnej w szkołach oraz promocji antykoncepcji.
  • Raport chorwackiego europarlamentarzysty spotkał się z ostrą krytyką m.in. niemieckich biskupów oraz polskiego Episkopatu.
  • Zobacz także: Sejm: Wotum nieufności wobec ministrów rządu zostało odrzucone

Raport, którego autorem jest chorwacki europarlamentarzysta Predrag Matić nosi prowokacyjny tytuł. Brzmi on: „Sprawozdanie w sprawie sytuacji w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw w tej dziedzinie w UE w kontekście zdrowia kobiet”. Już sam tytuł dokumentu budzi kontrowersje wielu komentatorów oraz polityków. Mianowicie w terminologii prawa międzynarodowego nie istnieje zjawisko „zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych”. Przegłosowanie przez Parlament Europejski raportu Maticia może sprawić, że zabijanie nienarodzonych w Unii Europejskiej stanie się w pełni legalne.

Czy zabijanie nienarodzonych będzie legalne w Unii Europejskiej?

Raport chorwackiego polityka wzbudza mnóstwo kontrowersji, gdyż uznaje on w sposób bezpośredni aborcję za prawo każdego człowieka. Z uwagi na ten fakt, tekst dokumentu wyraźnie wzywa państwa członkowskie do poczynienia wszelkich kroków prawnych, aby sprawić, że zabijanie nienarodzonych będzie legalne w Unii Europejskiej.

“Zwracamy się do państw członkowskich o dokonanie przeglądu krajowych przepisów prawnych dotyczących aborcji i dostosowanie ich do międzynarodowych standardów praw człowieka i regionalnych najlepszych praktyk oraz zapewnienie, aby aborcja na życzenie była legalna we wczesnej ciąży, a w razie potrzeby również w późniejszym okresie”

– czytamy w dokumencie.

W dalszej części dokumentu przeczytać można zachętę do wdrażania edukacji seksualnej w szkołach oraz promowania antykoncepcji.

Dokument utworzony przy udziale Maticia krytykuje tzw. klauzulę sumienia. Do tej pory powoływali się na nią lekarze odmawiający udziału w dokonywaniu aborcji.

„Ubolewamy, że niekiedy powszechna praktyka w państwach członkowskich umożliwia lekarzom, a w niektórych przypadkach także całym instytucjom medycznym, odmowę świadczenia usług zdrowotnych na podstawie tzw. klauzuli sumienia, co prowadzi do odmowy opieki aborcyjnej ze względu na religię”.

– mówi dokument.

Warto dodać, że raport o został przyjęty w maju bieżącego roku przez Komisję Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego. Zostało zgłoszonych do niego ponad 500 poprawek, ale w większości były one odrzucone. W tej chwili dokument znajduje się w Parlamencie Europejskim, gdzie 24 czerwca ma odbyć się głosowanie w jego sprawie. Jak przekazał red. Artur Stelmasiak z Tygodnika Katolickiego “Niedziela”, europosłowie powinni podjąć decyzję w tej sprawie około godziny 14:30.

Ostra krytyka raportu Maticia

Raport spotkał się z krytyką w całej Europie. Niemieccy biskupi zwrócili uwagę, że intencja raportu Maticia, aby chronić zdrowie i prawa kobiet jest ważna. Jednak prawo do życia jest nadrzędnym prawem człowieka, „bez którego nie będzie można rozwijać innych praw”. W ich opinii „problematyczne jest to, że obecny projekt rezolucji nie uwzględnia praw dziecka nienarodzonego”. W opinii niemieckich duchownych sprawia on wrażenie, że aborcja jest „prawem człowieka i całkowicie normalną lub podstawową usługą medyczną”.

Natomiast słowacki parlament stwierdził, że raport narusza Unijną zasadę pomocniczości. W myśl tej zasady, kwestia zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego wchodzi w zakres polityki zdrowotnej państw. Wobec niej UE ma jedynie kompetencje pomocnicze. Z tego właśnie powodu dokument, nad którym zostanie przeprowadzone głosowanie 24 czerwca wykracza poza kompetencje Parlamentu Europejskiego.

Sprzeciw wobec projektu Maticia okazał również przewodniczący polskiego episkopatu abp Stanisław Gądecki. Podkreślił w oświadczeniu, że kompetencja w zakresie ochrony zdrowia nigdy nie została przekazana Unii Europejskiej. Należy ona do wyłączności państw członkowskich. Przypomniał, że wszelkie działania Unii Europejskiej w tym obszarze powinny być prowadzone z poszanowaniem polityki zdrowotnej państw członkowskich.

Swój “stanowczy sprzeciw” przeciw projektowi wyraziła też grupa polskich posłów. W opublikowanym oświadczeniu podkreślili, że forsuje on idee, “które zmierzają do samozagłady społecznej państw członkowskich, krzywdzą dzieci i niszczą rodzinę”. Co ciekawe, głosowanie przeciw rezolucji zapowiedzieli już m.in. chorwaccy euroosłowie z Europejskiej Partii Ludowej.

stacja7.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY