Sejm: Wotum nieufności wobec ministrów rządu zostało odrzucone

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sejm RP

Sejm RP / Fot. Flickr

Wnioski opozycji o wotum nieufności wobec Jacka Sasina, Michała Dworczyka, Mariusza Kamińskiego oraz Ryszarda Terleckiego zostały odrzucone. Tak zadecydował Sejm, który w środę późnym wieczorem obradował nad przyszłością reprezentantów obozu rządzącego.
  • Wicemarszałka Terleckiego chciały odwołać Lewica, Koalicja Obywatelska oraz Polska 2050. Wnioski złożone na początku czerwca dotyczyły jego wypowiedzi na temat Swiatłany Cichanouskiej.
  • Wniosek o wotum nieufności wobec Terleckiego został odrzucony przez Sejm.
  • Zjednoczona Prawica wybroniła również trzech ministrów, których dymisji domagała się Koalicja Obywatelska.
  • Zobacz także: Ultras LGBT wtargnął na murawę. Zakłócił hymn Węgier: “Śmiesznie wyszło” [+FOTO]

Wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego chciały odwołać zarówno Lewica, Koalicja Obywatelska, jak i Polska 2050. Wnioski złożone przez trzy partie polityczne w sprawie dymisji Terleckiego były związane z jego wypowiedziami na temat liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej. Wotum nieufności wobec Terleckiego zostało odrzucone, a sam wicemarszałek odniósł się do stawianych mu zarzutów podczas dyskusji parlamentarnej.

“Nie będę odpowiadać na to, co usłyszeliśmy, bo nie wszyscy, co tu występowali powinni mówić to, co mówili. Chcę wyjaśnić dwie kwestie. Pierwsza, o której można dyskutować, druga jest obrzydliwą insynuacją”

– powiedział Terlecki w środę wieczorem w Sejmie.

“Pierwsza dotyczy pani Cichanouskiej. Spotykała się z różnymi środowiskami (…), natomiast czym innym było, jak osoba, która aktywnie weszła do polityki (…) i deklaruje udział w antyrządowym przedsięwzięciu, które organizuje wiceprzewodniczący opozycyjnej partii. I to było powodem tego, przyznaję, ostrego wystąpienia”

– kontynuował.

“Gdy spotkałem się z panią Cichanouską w Wilnie, wyjaśniłem jeszcze raz, że to nie jest odpowiednia rola dla osoby, która pozyskuje poparcie dla swojego narodu w walce z dyktaturą.”

– dodał polityk.

Z powodu tego, że wnioski o odwołanie Terleckiego były dwa, przeprowadzono dwa głosowania. W pierwszym głosowaniu za odwołaniem głosowało 211 posłów, 235 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. W drugim głosowaniu za odwołaniem głosowało 212 posłów, 236 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wotum nieufności wobec pozostałych ministrów również odrzucone

Wnioski o odwołanie pozostałych ministrów, czyli Sasina, Dworczyka i Kamińskiego zostały złożone przez Koalicję Obywatelską już na początku czerwca. Uzasadnieniem dla ich przedłożenia był raport Najwyższej Izby Kontroli. Zarzucił on premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz szefom MSWiA, MAP i KPRM złamanie prawa w związku z organizacją wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym zarządzonych na 10 maja ub. roku.

Pozostałych ministrów także wybroniła koalicja rządząca. Za wyrażeniem wotum nieufności wobec Michała Dworczyka zagłosowało 210 posłów, 237 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Z kolei za wnioskiem o wotum nieufności wobec Jacka Sasina opowiedziało się 213 posłów, 235 było przeciw, nikt się nie wstrzymał. Na końcu głosowano nad wotum nieufności wobec Mariusza Kamińskiego. W głosowaniu za jego dymisją było 212 posłów, 235 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

tvp.info, dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY