Transpłciowiec na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. MKOl wydał zgodę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gavin (Lauriel) Hubbard

Gavin (Lauriel) Hubbard / Fot. You Tube/ CBS This Morning

Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wystartuje pierwsza w historii osoba transpłciowa. Gavin (obecnie tytułujący się jako Lauriel) Hubbard w 2012 r. dokonał "korekty płci" i zdecydował się na rywalizację z kobietami.
  • Gavin Hubbard w 2012 roku zmienił płeć. Wcześniej startował w zawodach mężczyzn.
  • Start w zawodach Igrzysk Olimpijskich dla osób transpłciowych gwarantowany jest przez nowelizację przepisów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z 2015 roku.
  • Warunkiem jest badanie poziomu testosteronu, który u zawodników transpłciowych musi mieścić się w wyznaczonych normach.
  • Zobacz także: Prześladowanie LGBT we Włoszech? Projekt ustawy zagrożeniem dla katolików

Hubbard jest w gronie pięciu osób, które niedawno otrzymały informacje o reprezentowaniu Nowej Zelandii jako sztangistki na igrzyskach w Tokio. Transpłciowiec ma 43 lata i będzie najstarszy w stawce sztangistek. Jego wyniki pozwalają realnie włączyć się do walki o medale wśród kobiet.

Transpłciowiec wystartuje na Igrzyskach dzięki nowym przepisom MKOI

Hubbard wystartuje w podnoszeniu ciężarów w kategorii superciężkiej (powyżej 87 kg). Udało mu się zakwalifikować do igrzysk z powodu obniżenia wymogów kwalifikacyjnych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Świeżo upieczony olimpijczyk zawdzięcza możliwość startu w zawodach Igrzysk Olimpijskich dzięki nowelizacji przepisów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z 2015 roku. Warunkiem jest badanie poziomu testosteronu, który u zawodników transpłciowych musi mieścić się w wyznaczonych normach.

Transpłciowiec może konkurować jako kobieta pod jednym warunkiem. Poziom testosteronu w jego organizmie musi utrzymywać wskaźnik poniżej 10 nanomoli na litr krwi przez co najmniej 12 miesięcy przed pierwszymi zawodami. Nadal budzi to jednak liczne kontrowersje. Według lekarzy, biologiczna kobieta ma co najmniej 5 razy mniejszą ilość testosteronu naturalnie występującego w organizmie.

“Zdajemy sobie sprawę, że tożsamość płciowa w sporcie jest bardzo delikatną i złożoną kwestią, wymagającą równowagi między prawami człowieka a uczciwością w rywalizacji. Jako reprezentacja Nowej Zelandii mamy mocno zakorzenioną kulturę manaaki (wsparcie) oraz uwzględnianie i szacunek dla wszystkich”

– zaznaczyła dyrektor wykonawcza NZOC Kereyn Smith, cytowana przez PAP.

Wcześniej pierwsza transpłciowiec występował jako Gavin Hubbard. Po korekcie płci wywalczył w 2017 r. srebrny medal mistrzostw świata wśród kobiet. Natomiast w 2019 r. zdobył dwa złote medale Igrzysk Pacyfiku oraz w Pucharze Świata w Rzymie.

W 2017 roku Hubbarda zapytano o to, jak radzi sobie z krytyką.

“Jedyne co możesz zrobić, to skupić się na swojej pracy. Wtedy można przejść przez wszystko. Jestem świadoma, że nie wszyscy będą mnie wspierać, ale mam nadzieję, że ludzie spojrzą na moje wyniki w szerszej perspektywie”

– powiedział.

solidaryzm.eu, sport.tvp, onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY