Atak hakerski USA na Iran? Główne kanały zablokowane

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pxhere

Strony internetowe irańskich mediów państwowych wyświetliły komunikaty o przejęciu ich przez amerykańskie władze. Póki co, powód tych działań nie jest znany. Wyłączona z użycia została również witryna anglojęzycznej stacji informacyjnej Press TV.
  • Na stronach irańskich mediów widać komunikat o przejęciu witryn przez rząd Stanów Zjednoczonych. W tej chwili brak informacji o konkretnych źródłach tego ataku.
  • Przejęciem serwerów objęte zostały strony anglojęzycznych i arabskojęzycznych kanałów informacyjnych.
  • Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price odmówił komentarza podczas konferencji prasowej. Komunikat w tej sprawie ma wydać ministerstwo sprawiedliwości.
  • Zobacz także: Prof. Kucharczyk: Na polskich uczelniach trwa swoisty Kulturkampf

Po wejściu na strony irańskich mediów można zauważyć, że widnieje na nich komunikat o przejęciu witryny przez rząd Stanów Zjednoczonych. Akcję prowadzi Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Ministerstwa Handlu, Biuro Kontroli Eksportu i FBI. Póki co brak oficjalnych informacji o tym, czy jest to oficjalny atak hakerski na Iran.

Komunikat wyświetlany na ekranach państwowych domen powołuje się na przepisy pozwalające na zajęcie mienia mającego związki z terroryzmem. Atak objął między innymi stronę anglojęzycznego kanału informacyjnego Press TV, arabskojęzycznego Al-Alam i prowadzonego przez związany z Iranem ruch Huti kanału Al-Masirah.

Przyczyna niespodziewanego przejęcia serwisów rządowych w Iranie pozostaje nieznana. Według irańskiej agencji prasowej IRNA zablokowany jest szereg irańskich stron internetowych. Póki co nikt nie potwierdził wersji, że ma miejsce atak hakerski na Iran.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price odmówił komentarza podczas konferencji prasowej. Zapowiedział, że komunikat wyda ministerstwo sprawiedliwości. Resort jak dotąd nie odniósł się do sprawy.

Jak donosi Agencja Reutera, w październiku 2020 r. amerykańskie władze zajęły całą sieć 92 domen, które według Waszyngtonu były używane przez irańskich Strażników Rewolucji do szerzenia dezinformacji.

Warto zaznaczyć, że w ubiegły piątek Iran wybrał nowego prezydenta. Ebrahim Raisi uzyskał ponad 62 proc. głosów i znany jest ze skrajnie prawicowych poglądów. W wyborach uzyskał on poparcie Najwyższego Przywódcy Islamskiej Republiki Iranu, ajatollaha Ali Chameneiego. Nie kryje on także swojej pogardy dla zachodu. W jednej z pierwszych przemów zaznaczył, że nie ma zamiaru spotykać się m.in. z prezydentem Stanów Zjednoczonych – Joe Bidenem.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY