Kuba: Nowa trzydawkowa szczepionka. Skuteczność 92,28 procent

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Strzykawka ze szczepionką.

Strzykawka ze szczepionką. / pixabay.com

Abdala to nowa szczepionka przeciw COVID-19, którą opracowano na Kubie. Jest szczepionką trzydawkową, a jej skuteczność to 92,28 procent.

Abdala to nowa szczepionka przeciw COVID-19, którą opracowano na Kubie. Jest szczepionką trzydawkową i wykazuje skuteczność na poziomie 92,28 proc – ogłosiła w poniedziałek państwowa grupa farmaceutyczna BioCubaFarma.

W światowym wyścigu producentów szczepionek na COVID-19 pojawiła się także kubańska. Państwowa grupa farmaceutyczna BioCubaFarma ogłosiła, że nowa szczepionka wykazuje skuteczność na poziomie 92,28 proc. Abdala jest szczepionką trzydawkową i pierwszym tego typu preparatem opracowanym w Ameryce Łacińskiej. Przeszła już wszystkie etapy badań klinicznych i obecnie oczekuje na zatwierdzenie przez kubańskie władze.

Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel został poinformowany osobiście, że nowa szczepionka jest skuteczna

– Nasi naukowcy z Instytutu Finlaya i Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii pokonali wszelkie przeszkody i dali nam dwie bardzo skuteczne szczepionki Soberanę 2 i Abdalę

– napisał Diaz-Canel.


W sobotę kubański Instytut Szczepień Finlaya ogłosił, że jego produkt pod nazwą Soberana 2 wykazuje skuteczność 62 proc. po wstrzyknięciu dwóch z trzech dawek.

– Jest to wynik satysfakcjonujący, bo uwzględnia warianty, które już krążą w naszym kraju

–zadeklarował lokalnej prasie Vicente Verez, dyrektor instytutu.

Rząd kubański ogłosił wcześniej, że do sierpnia chce zaszczepić 70 proc. z 11,2 miliona mieszkańców wyspy, a całą populację przed końcem roku.  Kilka krajów m.in. Argentyna, Jamajka, Meksyk i Wenezuela wyraziło zainteresowanie kubańskimi szczepionkami. Iran produkuje już preparat Soberana 2 w ramach zaawansowanych testów klinicznych.

Nowa amerykańska szczepionka dopiero jesienią

Tymczasem, jeżeli wyniki badań klinicznych pozostaną obiecujące, amerykańska firma Novavax wypuści nową szczepionkę. Do końca września ma być ona dostępna m.in. w USA i w Europie.

Według danych producenta jest ona skuteczna na poziomie 90,4 proc. Oprócz tego, preparat oparty jest na białku. Reakcja immunologiczna przebiega znacznie szybciej, bo organizm nie musi – jak w przypadku innych szczepionek – dopiero wyprodukować białka.

wydarzenia.interia.pl, www.dw.com

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY