Filipiny: Niezaszczepieni pójdą do więzienia? Prezydent ostrzega

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. flickr.com

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zagroził wszystkim osobom niezaszczepionym w tym kraju. W poniedziałkowym przemówieniu przekazał swoją irytację postawą ludzi, którzy odmawiają zaszczepienia przeciw COVID-19.
  • Prezydent Filipin w przypływie złości zagroził więzieniem dla niezaszczepionych obywateli tego kraju.
  • Powodem wystąpienia Rodrigo Duterte był raport o niskiej frekwencji w punktach szczepień w Manili.
  • Prezydent zapowiedział, że będzie szukał środków prawnych w ramach panującego w kraju stanu wyjątkowego, by zmusić ludność do przyjęcia preparatu. Filipińczycy nie mają jednak pełnego zaufania do szczepień.
  • Zobacz także: Wielka Brytania: Zaszczepieni umierają częściej na wariant Delta COVID-19

Prezydent Filipin nie ukrywał złości podczas swojego przemówienia w poniedziałek wieczorem. Tematem był raport o niskiej frekwencji w punktach szczepień w stołecznej Manili. Duterte sposób bezpośredni zagroził wszystkim obywatelom swojego kraju, którzy nie chcą się zaszczepić. Powiedział, że niezaszczepieni mogą pójść do więzienia.

“Masz wybór: zaszczep się albo wsadzę cię do celi” – mówił w orędziu do narodu.

“Nie zrozumcie mnie źle, w kraju panuje kryzys; jestem po prostu zirytowany Filipińczykami ignorującymi rząd” – mówił prezydent.

Jak podaje agencja EFE, szczepienia na terytorium Filipin jest dobrowolne. Jednak prezydent zapowiedział, że będzie szukał środków prawnych w ramach panującego w kraju stanu wyjątkowego, by zmusić ludność do przyjęcia preparatu.

Agencja EFE kontynuuje kwestię podejścia Filipińczyków do szczepień stawiając tezę, że wielu mieszkańców tego kraju jest niechętnych szczepieniom po skandalu z promowanymi przez rząd w 2016 r. szczepieniami dzieci na dengę. Jak się później okazało, preparat zwiększał ryzyko ciężkiego przebiegu choroby u osób, które wcześniej nie przeszły tej choroby.

Oficjalne statystyki podają, że na Filipinach pełen cykl szczepień przeciw COVID-19 przeszło 2,1 mln osób. Celem rządu jest podanie preparatu 70 mln ze 110 mln mieszkańców kraju.

Na prezydenta Rodrigo Duterte spadła fala krytyki za wprowadzenie surowych środków mających powstrzymać epidemię. Podczas przemówienia podtrzymał decyzję o dalszym zamknięciu szkół. Czy niezaszczepieni pójdą do więzienia na Filipinach? Czas pokaże.

W ubiegłym tygodniu na Filipinach każdego dnia wykrywano średnio 6,1 tys. infekcji, umierało też 119 zakażonych osób – wynika z zestawienia Agencji Reutera.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY