Przeziębienie chroni przed COVID-19? Naukowcy zbadali

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. pixabay

Badania potwierdzają, że przeziębienie chroni przed COVID-19. Zakażenie rinowirusem utrudnia zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
  • Ekspozycja na rinowirusy, które najczęściej wywołują przeziębienie, może chronić przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, wywołującym COVID-19.
  • Ellen Foxman z Yale School of Medicine wyjaśnia, że wyzwolenie mechanizmów obronnych na wczesnym etapie infekcji COVID-19 daje nadzieję na zapobieganie lub leczenie infekcji.
  • Chociaż terapia interferonem jest obiecująca, jej realizacja może być trudna. Najbardziej skuteczna byłaby bowiem w dniach bezpośrednio po zakażeniu, kiedy wiele osób nie wykazuje żadnych objawów.
  • Zobacz także: Polska szczepionka na COVID-19 jeszcze w tym roku? Znamy szczegóły

Przeziębienie a COVID-19

Najnowsze badania potwierdzają, że przeziębienie chroni przed COVID-19. Zakażenie rinowirusem, który powoduje najczęstsze przeziębienia, utrudnia zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Informuje o tym „Journal of Experimental Medicine”.

Ekspozycja na rinowirusy, które najczęściej wywołują przeziębienie, może chronić przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, wywołującym COVID-19. Jak wykazali naukowcy z Yale, rinowirus uruchamia aktywność genów stymulowanych przez interferon, białko wczesnej odpowiedzi w układzie odpornościowym, które może zatrzymać replikację wirusa SARS-CoV-2.

Jak wyjaśnia Ellen Foxman z Yale School of Medicine, wyzwolenie tych mechanizmów obronnych na wczesnym etapie infekcji COVID-19 daje nadzieję na zapobieganie lub leczenie infekcji. Jednym ze sposobów jest leczenie pacjentów interferonami, które są również dostępne jako leki. Jednak skuteczność takiego leczenia zależy od podania interferonu w odpowiednim momencie.

Ostatnie badania genetyczne pokazują, że przeziębienie chroni przed COVID-19, ponieważ geny stymulowane interferonem mogą mieć działanie ochronne w przypadku zakażenia tym wirusem. Zespół Ellen Foxman chciał zbadać ten system obronny na wczesnym etapie infekcji COVID-19. Wcześniejsze badania naukowców z Yale wykazały, że wirusy przeziębienia mogą chronić przed grypą, dlatego też postanowiono zbadać, czy rinowirusy miałyby równie korzystny wpływ na wirusa COVID-19.

W laboratorium odkryto, że replikacja wirusa COVID-19 została całkowicie zatrzymana w zainfekowanej tkance wystawionej na działanie rinowirusa, który wywołuje przeziębienie. Jeśli obrona przeciwwirusowa zostałaby zablokowana, SARS-CoV-2 mógłby replikować się w tkance dróg oddechowych wcześniej wystawionej na działanie rinowirusa.

Te same mechanizmy obronne spowalniały infekcję SARS-CoV-2 nawet bez rinowirusa, ale tylko wtedy, gdy dawka zakaźna była niska. Sugeruje to, że miano wirusa w momencie ekspozycji ma wpływ na to, czy organizm może skutecznie walczyć z infekcją.

Terapia interferonem przeciw COVID-19

Przeziębienie chroni przed COVID-19 i chociaż terapia interferonem jest obiecująca, jej realizacja może być trudna. Wszystko wskazuje na to, że najbardziej skuteczna byłaby w dniach bezpośrednio po zakażeniu, kiedy wiele osób nie wykazuje żadnych objawów. Próby stosowania interferonu w COVID-19 są w toku i jak dotąd wykazują możliwą korzyść we wczesnej fazie zakażenia, ale nie w przypadku późniejszego podania.

Jak mówi Foxman, nowe odkrycia mogą wyjaśniać, dlaczego w tych okresach roku, kiedy przeziębienia są powszechne, wskaźniki infekcji innymi wirusami, na przykład grypy, są niższe. Istnieją obawy, że w miarę zmniejszania się dystansu społecznego wirusy przeziębienia i grypy – które były uśpione przez ostatni rok – powrócą z większą siłą.

serwisy.gazetaprawna.pl, pulsmedycyny.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY