Procedura z art. 7 przeciwko Niemcom? Chodzi o Nord Stream 2

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Nord Stream 2

Nord Stream 2 / Fot. Pjotr Mahhonin/Wikimedia Commons

Eurodeputowany z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Witold Waszczykowski złożył w środę interpelację do Komisji Europejskiej, w której oczekuje uruchomienia procedury w sprawie łamania zasad praworządności przez Niemcy. Europosłowie PiS atakują Niemców za antyeuropejski charakter Nord Stream 2.
  • W interpelacji złożonej do Komisji Europejskiej podpisali się Witold Waszczykowski, Jadwiga Wiśniewska oraz Kosma Złotowski.
  • W uzasadnieniu do składanego w Brukseli dokumentu są słowa szefowej KE Ursuli von der Leyen. Mówiła, że „otrucie Nawalnego z użyciem chemicznego środka bojowego to nieodosobniony przypadek”. Dodatkowo wspomniano o uprowadzeniu samolotu linii Ryanair i porwaniu białoruskich opozycjonistów.
  • Europosłowie PiS atakują Niemców i wnoszą do Komisji Europejskiej o rozważenie uruchomienia procedury Artykułu 7 Traktatu o UE przeciwko nim.
  • Zobacz także: Iran: Nowy prezydent wybrany. Jest zagorzałym krytykiem zachodu

Pod interpelacją podpisali się również europosłowie Jadwiga Wiśniewska oraz Kosma Złotowski. Europosłowie PiS zdecydowanie atakują Niemców za antyeuropejski charakter polityki prowadzonej przez ten kraj, czego przykładem jest budowa Nord Stream 2.

Reżim Putina jest w stanie prowadzić tego typu działalność dzięki eksploatowaniu układów biznesowych z UE. Kraje członkowskie UE, które wspierają putinowską Rosję za pośrednictwem lukratywnych układów biznesowych typu Nord Stream 2, powinny być uznawane za współodpowiedzialne za rosyjską imperialną politykę. Polityka ta podważa porządek międzynarodowy, zagraża wprost bezpieczeństwu obywateli UE i jest sprzeczna z prawami człowieka i zasadami praworządności

– czytamy w tekście interpelacji.

W samym uzasadnieniu do składanego przez Polaków w Brukseli dokumentu są słowa szefowej KE Ursuli von der Leyen. Mówiła ona, że „otrucie Nawalnego z użyciem chemicznego środka bojowego to nieodosobniony przypadek”. Jako dodatkowy powód złożenia interpelacji podają także domniemany udział Rosji w wymuszonym lądowaniu samolotu Ryanair w Mińsku, aresztowaniu Romana Pratasiewicza oraz w porwaniu Andrieja Piwowarowa z pokładu samolotu LOT. Posłowie PiS jednoznacznie uważają to za przykłady terroryzmu.

Europosłowie PiS domagają się ukarania Niemiec za Nord Stream 2

Europosłowie PiS atakują Niemców i wnoszą do Komisji Europejskiej o rozważenie uruchomienia procedury Artykułu 7 Traktatu o UE przeciwko nim. Dzieje się to z racji na prowadzenie przez to państwo polityki jawnie antyeuropejskiej.

Zamiast zajmować się urojonymi problemami praworządności w Polsce, Komisja Europejska powinna się przyjrzeć destruktywnemu wpływowi niemieckiej polityki na kwestie tak pryncypialne jak prawa człowieka

– komentuje Witold Waszczykowski.

Czas powiedzieć wprost: Niemcy są dzisiaj częścią problemu, skoro idą w zaparte forsując NS2 i grając na finansowanie reżimu Putina. Najwyższy czas pociągnąć Berlin do odpowiedzialności

– podkreśla były minister spraw zagranicznych RP.

Nord Stream 2 tworzą dwie dodatkowe nitki rosyjsko-niemieckiego gazociągu przebiegającego po dnie Morza Bałtyckiego. Pierwsze dwie zostały oddane do użytku jeszcze w 2011 r. Budowa kolejnych części została opóźniona przez sankcje jakie na uczestniczące w projekcie przedsiębiorstwa nałożyły USA za rządów Donalda Trumpa. Jednak jego następca, Joe Biden zadecydował w maju o zawieszeniu głównych sankcji. Kolejne dwie nitki gazociągu zwiększą przepustowość Nord Stream do objętości 110 mld m sześc. rocznie.

wpolityce.pl kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY