Iran: Nowy prezydent wybrany. Jest zagorzałym krytykiem zachodu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ebrahim Ra'isi

Ebrahim Ra'isi / Fot. Mostafameraji Wikimedia Commons

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w Iranie zwyciężył Ebrahim Raisi. Informację podał w sobotę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Dżamal Orf. Raisi, jako przedstawiciel prawicy uzyskał w wyborach wynik 62,2 proc. poparcia. Nowy prezydent reprezentujący Iran znany jest ze skrajnie prawicowych poglądów oraz krytyki zachodu.
  • W wyborach wzięło udział niemal 29 mln osób. Zwycięstwo w pierwszej turze odniósł Ebrahim Raisi z wynikiem 17,8 mln głosów.
  • Nowy prezydent popierany jest przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneia.
  • Prezydent w Iranie ma szeroko rozbudowany wachlarz kompetencji; stoi na czele władzy wykonawczej, odpowiada przed parlamentem, a ten ma z kolei możliwość kontroli budżetu i rządu.
  • Zobacz także: Walka z Facebookiem w sądzie. Jest pozew za cenzurę

Udział w piątkowych wyborach w Iranie wzięło około 28,6 mln osób. Uprawnionych do głosowania było 59,3 mln Irańczyków. Jak donosi Państwowa Komisja Wyborcza w Iranie, Raisi otrzymał 17,8 mln głosów. Nowy prezydent będzie prowadził Iran przez najbliższe 4 lata.

Ustępujący z urzędu prezydenta Hasan Rowhani przesłał gratulacje wygranemu piątkowych wyborów Raisiemu.

Drugie miejsce w wyścigu o fotel prezydenta zajął generał dywizji Mohsen Rezai, były dowódca Gwardii Rewolucyjnej. Osiągnął on wynik 11,5 proc. głosów. Trzeci jest były prezes irańskiego Banku Centralnego Abdolnasser Hemmati z wynikiem 8,3 proc.

Nowy prezydent reprezentujący Iran, w kampanii wyborczej byłm popierany przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneia. Ebrahim Raisi znany jest jako osoba o skrajnie konserwatywnych poglądach. Był szefem irańskiego wymiaru sprawiedliwości, który w wyborach cztery lata temu uzyskał 38 proc. głosów, przegrywają z Hasanem Rowhanim.

Iran w świetle rozmów dotyczących porozumienia nuklearnego. Nowy prezydent ma ogromne prerogatywy

Wybory prezydenckie odbyły się w czasie, gdy przedstawiciele Iranu i światowych mocarstw prowadzą w Wiedniu negocjacje mające na celu uratowanie irańskiego porozumienia nuklearnego z 2015 r. Dodatkowym elementem zaogniającym sytuację w kraju jest narastający poziom niezadowolenia społecznego z poważnego kryzysu gospodarczego w kraju.

Prezydent w Iranie ma szeroko rozbudowany wachlarz kompetencji; stoi na czele władzy wykonawczej, odpowiada przed parlamentem, a ten ma z kolei możliwość kontroli budżetu i rządu.

Jednak większość władzy dzierży Najwyższy przywódca duchowy, który wyznacza kierunki strategiczne Islamskiej Republiki Iranu – teokracji ajatollahów.

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY