Rząd zapowiada Strategię Demograficzną 2040. “Ubędzie 4 mln Polaków”. Zobacz zmiany w prawie

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. / Fot. Adam Guz/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział Strategię Demograficzną 2040. Wśród nowych rozwiązań są m.in. kapitał opiekuńczy i zmiany w Kodeksie pracy.
  • Rząd chce, żeby rodzice mogli wybrać pomiędzy żłobkami a opiekunką dla dzieci. Pomóc ma w tym kapitał opiekuńczy.
  • Zapowiedziano także „bon mieszkaniowy dla rodzin, które już mają dzieci, ale mieszkają w bardzo małych mieszkaniach”.
  • Chcemy, by w 1. roku życia dzieci ojcowie również byli chronieni przed zwolnieniem z pracy, a w przypadku małżeństw, by ta ochrona dotyczyła ojców już w czasie ciąży żony – poinformowano.
  • Zobacz także: Watykan odmówił Bidenowi udziału w papieskiej Mszy Świętej! Powodem niechęć do wzbudzenia kontrowersji

Dotychczasowe działania jak „Program 500 plus”, „Dobry Start”, „Maluch plus” czy „Karta Dużej Rodziny” nie przyniosły wystarczających efektów demograficznych. Polskie społeczeństwo się starzeje. Rząd Mateusza Morawieckiego zaproponował Strategię Demograficzną 2040.

Dziś stoimy przed dziejowym wyzwaniem związanym z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii, czyli spadkiem dzietności, któremu towarzyszy starzenie się polskiego społeczeństwa. Dlatego podjęliśmy decyzję o opracowaniu kompleksowej i wieloletniej Strategii Demograficznej

– wyjaśnił premier Morawiecki.

Zaprezentowano Strategię Demograficzną 2040

Do dotychczasowych działań ma dołączyć m.in. zapowiedziany w ramach „Polskiego Ładu” kapitał opiekuńczy. To 12 tys. zł wypłacane na drugie i każde kolejne dziecko (w comiesięcznych transzach) przez rok lub dwa lata po ukończeniu przez dziecko roku życia. Zdaniem rządu, takie świadczenie pozwoli, że rodzice będą mogli wybrać pomiędzy żłobkami a opiekunką dla dzieci. Zapowiedziano także „bon mieszkaniowy dla rodzin, które już mają dzieci, ale mieszkają w bardzo małych mieszkaniach”.

Chcemy wprowadzić instrument mieszkanie bez wkładu, który zniesie barierę, która powodowała, że trzeba było odkładać tę decyzję czasami o kilka lat. Po drugie, chcemy wprowadzić bon mieszkaniowy dla rodzin, które już mają dzieci, ale mieszkają w bardzo małych mieszkaniach, a gdyby udało im się tę barierę przezwyciężyć, chętnie zdecydowałyby się na kolejne dzieci

– poinformowała minister Marlena Maląg.

Zobacz także: Gej-kierownik prześladuje ratowników medycznych: “Składał mi propozycje seksualne”. Skandal w Ciechanowie

Zmiany mają objąć także prawo pracy. M.in. ma zostać ograniczona możliwość zatrudniania na czas określony. Ma być także ochrona rodziców przed zwolnieniem.

Chcemy to rozszerzyć, by niezależnie od tego, na jakim etacie, w jakim wymiarze pracy kobiety chcą pracować, były chronione. Absolutną nowością jest wprowadzenie ochrony dla ojców. Chcemy, by w 1. roku życia dzieci ojcowie również byli chronieni przed zwolnieniem z pracy, a w przypadku małżeństw, by ta ochrona dotyczyła ojców już w czasie ciąży żony

– przekazała wiceminister Barbara Socha.

dziennikwschodni.pl

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY