Pierwsze spotkanie Erdogana z Bidenem! Nastąpiła zapowiedź poprawienia relacji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Pierwsze spotkanie Erdogana z Bidenem

Erdogan wita się z Bidenem podczas szczytu NATO / fot. Twitter/@therecount

Wczoraj w Brukseli nastąpiło pierwsze spotkanie pomiędzy Prezydentem USA, Joe Bidenem, a tureckim przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem. Oboje zapewniali, że rozmowa przebiegała w sposób merytoryczny, a także w zrozumieniu potrzeb sojuszniczych. Zapewniali również, że stosunki dyplomatyczne między tymi państwami ulegną poprawie.
  • Wczoraj w Brukseli podczas szczytu NATO doszło do rozmowy pomiędzy Joe Bidenem, a Recepem Tayyipem Erdoganem
  • Pierwsze spotkanie przywódców ze skonfliktowanych krajów odbyło się w pogodnej i konstruktywnej atmosferze, dając symptom naprawy stosunków dyplomatycznych
  • Relacje między USA i Turcją pogorszyły się, gdy Ankara kupiła od rosjan baterię S-400, która zasiliła obronę powietrzną
  • Zobacz także: Ukraina zamierza przystąpić do NATO. “Środek odstraszający Rosję”

Pierwsze spotkanie zwaśnionych przywódców

Prezydent USA Joe Biden podczas wczorajszego szczytu NATO porozmawiał w kuluarach z Prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Było to również pierwsze spotkanie obu przywódców od czasu zmiany u amerykańskich sterów. Przywódca Stanów Zjednoczonych wyszedł ze spotkania zadowolony, choć warto przypomnieć, że jeszcze podczas kampanii wyborczej nazywał tureckiego przywódcę autokratą.

To było dobre i owocne spotkanie. Nasze zespoły będą kontynuować te rozmowy i jestem przekonany, że osiągniemy istotne postępy

– powiedział dziennikarzom Joe Biden po zakończonym właśnie spotkaniu.

Ocieplenie stosunków dyplomatycznych na lini USA-Turcja

Dotychczas stosunki dyplomatyczne pomiędzy dwoma sojuszniczymi krajami były delikatnie mówiąc w napięciu. Pogorszyły się one na skutek, zakupu przez Ankarę rosyjskich baterii S-400, które mają zasilić turecki system obrony powietrznej. Wyraźny sprzeciw wyraziły wówczas pozostałe kraje NATO, na czele ze Stanami Zjednoczonymi.

Do podobnych pozytywnych wniosków po spotkaniu doszedł Recep Tayyip Erdogan, oceniając swoje pierwsze spotkanie z prezydentem Bidenem jako “bardzo konstruktywne i szczere”. Zapewnił, że żaden problem w relacjach między Turcją a USA “nie jest nie do pokonania”. Jednocześnie Erdogan powtórzył, że Ankara oczekuje od partnerów z NATO większego wsparcia w walce z terroryzmem.

Turcja krytykuje Stany Zjednoczone za wspieranie kurdyjskich milicji w Syrii – Ludowych Jednostek Samoobrony, które Ankara uważa za syryjskie skrzydło separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu, ugrupowania znajdującego się m. in. w Turcji, USA i Unii Europejskiej na liście organizacji terrorystycznych.

tvn24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY