Szwajcarzy zdecydują w trwającym referendum, czy podatki paliwowe w tym kraju wzrosną. Chodzi o paliwa, które produkują gazy cieplarniane. Zdaniem autorów inicjatywy, pomoże to zwalczyć ocieplenie klimatyczne. Emisja dwutlenku węgla w Szwajcarii wynosi zaledwie 0,1 procent globalnej emisji.
- Projekt wprowadziłby nowe podatki od paliw wytwarzających CO2 i gazu ziemnego, a także od biletów lotniczych, oraz podniósłby opłaty od ceny benzyny na stacjach benzynowych.
- Nowe dochody podatkowe miałyby zasilić fundusz klimatyczny.
- Sondaże wskazują, że Szwajcarzy poprą nowe podatki paliwowe. Wstępne wyniki spodziewane są w niedzielę po południu.
- Zobacz także: UE chce wykończyć europejskie rolnictwo? NSZZ RI „Solidarność” alarmuje
Jak twierdzi rząd, kraj stanął w obliczu wzrostu temperatur, który jest dwa razy szybszy niż średnia światowa. Gazy cieplarniane – zwłaszcza dwutlenek węgla – są postrzegane jako główny winowajca. W związku z tym Szwajcarzy decydują, czy podatki paliwowe wzrosną.
Ustawa, jeśli zostanie zatwierdzona przez wyborców i sfinalizowana w parlamencie, wprowadziłaby nowe podatki od paliw wytwarzających CO2 i gazu ziemnego, a także od biletów lotniczych, oraz podniosłaby opłaty od ceny benzyny na stacjach benzynowych.
Zobacz także: Węgry: Zakaz promocji homoseksualizmu i zmiany płci
Nowe dochody podatkowe miałyby zasilić fundusz klimatyczny, który wspierałby takie działania jak wprowadzenie na rynek autobusów elektrycznych, finansowanie szwajcarskich firm w zakresie innowacyjnych technologii przyjaznych dla klimatu, nowych systemów grzewczych oraz pomoc dla obszarów narażonych na skutki zmian klimatycznych, takich jak obszary wiejskie dotknięte lawinami błotnymi.
Sondaże wskazują, że Szwajcarzy poprą nowe podatki paliwowe. Wstępne wyniki spodziewane są w niedzielę po południu. Wśród innych kwestii w ogólnokrajowych urnach wyborczych jest referendum w sprawie rządowej ustawy COVID-19, która spowodowała gwałtowny wzrost wydatków państwa. Głosowanie przeciwko ustawie mogłoby unieważnić nadzwyczajne wsparcie państwa, które już trafiło – i nadal trafia – do ponad 100.000 przedsiębiorstw i ponad 1 miliona ludzi w 8,5-milionowym kraju.