Sąd Federalny nakazał zawieszenie wykonalności wprowadzonej w grudniu ubiegłego roku ustawy zezwalającej na zabijanie dzieci poczętych bez ograniczeń. Argentyna zezwoliła, żeby w tym kraju była legalna „aborcja na życzenie”, po szeroko zakrojonej kampanii środowisk pro-aborcyjnych.
- Skargę na niekonstytucyjność prawa aborcyjnego złożyła osoba prywatna.
- Osoba wnosząca skargę domagała się „podjęcia środka zapobiegawczego w celu nakazania zawieszenia [przepisów]”, z powodu których „zagrożone jest prawo do życia nienarodzonych dzieci”.
- Teraz sprawą musi zająć się argentyński Sąd Najwyższy.
- Zobacz także: Ordo Iuris przechodzi do ofensywy walki z aborcją. Pomogą organizacje z Czech i Słowacji
Argentyna musi zawiesić wykonanie przepisów, których efektem jest legalna „aborcja na życzenie”, do momentu rozpatrzenia skargi konstytucyjnej przez Sąd Najwyższy. Sędzia Sądu Federalnego, Alfredo López wytłumaczył, że jego decyzja podyktowana była prawdopodobną niezgodnością przepisów z konstytucją.
Sędzia @JuezLopezMDP jest superbohaterem. Wstrzymał "prawo" aborcyjne w całej Argentynie. To jednak nie koniec konstytucyjnego sporu.
— Artur Stelmasiak #BabyLivesMatter (@ArturStelmasiak) June 11, 2021
Wojna cywilizacji śmierci z cywilizacją życia trwa.
Poprzednio w południowoamerykańskim kraju obowiązywały przepisy zezwalające na zabicie dziecka poczętego tylko w wypadku jego poczęcia w wyniku gwałtu, albo zagrożenia życia matki. Pod koniec zeszłego roku przeforsowano przepisy pozwalające na dokonywanie tego procederu bez ograniczeń, do 14. tygodnia ciąży.
Argentyna musi wstrzymać prawo – aborcja będzie badana przez Sąd Najwyższy
Jak podała katolicka agencja informacyjna ACI Prensa, skargę na niekonstytucyjność prawa aborcyjnego złożyła osoba prywatna. Jej zdaniem aborcyjne przepisy w Argentynie są „sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami przyjętymi przez państwo argentyńskie z tytułu kompleksowej ochrony prawa do życia od poczęcia”. Osoba wnosząca skargę domagała się „podjęcia środka zapobiegawczego w celu nakazania zawieszenia [przepisów]”, z powodu których „zagrożone jest prawo do życia nienarodzonych dzieci”.
Zobacz także: Zwycięstwo polskiej ambasady we Włoszech! Dziennik usunął fałszywe określenie
Zdaniem sędziego Lópeza, argentyński Sąd Najwyższy podtrzyma jego interpretację o niekonstytucyjności przepisów aborcyjnych. – [Sąd Najwyższy] potwierdził w kolejnych orzeczeniach prawo do ochrony zdrowia – wliczając w to prawo do życia – i zwrócił uwagę na pilny obowiązek władzy publicznej do zagwarantowania tego prawa pozytywnymi działaniami. (…) Stwierdził [ponadto], że prawo do życia jest pierwszym prawem człowieka, które jest uznawane i gwarantowane przez konstytucję narodową – powiedział.
dorzeczy.pl, twitter.com