Prezydent Duda zrobił ukłon w stronę mniejszości białoruskiej na wschodzie Polski. Wizyta wywołała kontrowersje

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Andrzej Duda

Andrzej Duda / Fot. Jakub Szymczuk Wikimedia Commons

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Białorusinami na wschodzie Polski. Odwiedził przedstawicieli mniejszości białoruskiej, Zaleszany i spotkał się ze zwierzchnikiem Kościoła Prawosławnego w Polsce, metropolita Sawą. Odwiedził także sanktuarium na Świętej Górze Grabarce.

  • Wizyta na wchodzie Polski rozpoczęła się w poniedziałek. Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu z mniejszością białoruską w Bielsku Podlaskim.
  • Duda wykazał życzliwość dla Białorusinów mieszkających w Polsce i przypomniał o wzajemnym szacunku oraz nieuleganiu powszechnej narracji ukierunkowanej na poróżnienie dwóch narodów.
  • Prezydent RP spotkał się też ze zwierzchnikiem Kościoła Prawosławnego w Polsce, metropolitą Sawą, a także odwiedził sanktuarium na Świętej Górze Grabarce.
  • Andrzej Duda wziął udział w obchodach upamiętniających zmarłych w akcji pacyfikacyjnej oddziału polskiego podziemia antykomunistycznego, wymierzonej w prokomunistycznie nastawioną ludność prawosławną pochodzenia białoruskiego.
  • Zobacz także: Maseczki w przestrzeniach zamkniętych do końca wakacji?

Wizyta na wchodzie Polski rozpoczęła się w poniedziałek. Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu z mniejszością białoruską w Bielsku Podlaskim. Miało ono miejsce w lokalnej szkole, jednej z nielicznych, które prowadzą zajęcia w języku białoruskim. Prezydent nie ukrywał zadowolenia z faktu, że w tak różnorodnym pod względem etnicznym i kulturowym miejscu działają takie placówki oświaty. Podczas swojego wystąpienia prezydent zaznaczył, że w tym regionie w bardzo wielu domach codziennym językiem dla rodzin jest właśnie ten język. Duda został życzliwie przyjęty na wschodzie Polski.

Duda wykazał życzliwość dla Białorusinów mieszkających w Polsce i przypomniał o wzajemnym szacunku oraz nieuleganiu powszechnej narracji ukierunkowanej na poróżnienie dwóch narodów.

“(…) wiele działań prowadzonych jest po to, by skłócić nasze społeczeństwa, skłócić nasze narody, a przecież jesteśmy wszyscy razem obywatelami jednej Rzeczypospolitej. I chciałbym bardzo, byśmy do tej sytuacji nie dopuścili. A szuka się różnych możliwości skłócenia nas choćby na tle historycznym. Uważam, że jest wielkim zadaniem Prezydenta Rzeczypospolitej, by przeciwdziałać tego typu próbom, by pewne rzeczy pokazywać i nazywać po imieniu, ale przede wszystkim być, pokazując jedność, wspólnotę, a także szacunek, i oddając ten szacunek” – powiedział prezydent.

Podlasie miejscem mieszania się kultur

W trakcie swojej wizyty na Podlasiu, Duda zaznaczył, że jest to miejsce, które od zawsze charakteryzowało się wysokim poziomem różnorodności. Według niego, z tego względu region ten „w jakimś aspekcie przypomina dawną Rzeczpospolitą wielu narodów”.

“Bardzo bym chciał, by wszyscy właśnie ten aspekt wielonarodowy, aspekt wspólnego sąsiedztwa tutaj umieli doceniać i szanować” – powiedział Duda.

Wizyta u metropolity Kościoła Prawosławnego w Polsce

Jak podaje portal Kresy.pl, Andrzej Duda spotkał się też ze zwierzchnikiem Kościoła Prawosławnego w Polsce, metropolitą Sawą. Odwiedził także sanktuarium na Świętej Górze Grabarce.

Nie wszyscy jednak uważają za właściwe spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielem Kościoła Prawosławnego. Jak podaje Piotr Strzembosz na Twitterze: “Arcybiskup Sawa, to długoletni (od 1965 r.) świadomy TW SB o pseudonimie ‘Jurek’”.

Prezydent Duda składa kwiaty “ofiarom Burego” w Zaleszanach

Uzasadnioną falę kontrowersji spowodowało złożenie przez Prezydenta RP kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym zmarłych w akcji pacyfikacyjnej oddziału polskiego podziemia antykomunistycznego. Wymierzona była w pro-komunistycznie nastawioną ludność prawosławną pochodzenia białoruskiego.

Nikt stanowczo nie podkreślił powodów, dla których polskie podziemie antykomunistyczne zmuszone było do przeprowadzenia określonych działań. Obchody w Zaleszanach wywołały kolejne kontrowersje wśród użytkowników mediów społecznościowych. Niektórzy z nich twierdzą, że składanie kwiatów komunistom oraz zajmowanie się tymi sprawami jest oburzające. Zwłaszcza gdy w tle odgrywa się walka o polską suwerenność energetyczną i kopalnię w Turowie.

Kwestia obecnych relacji polsko-białoruskich. Duda z nadzieją kończy wizytę na wschodzie Polski

W ostatnich dniach prezydent Duda w swoich wystąpieniach wyraźnie akcentował swój sprzeciw wobec działań władz białoruskich. Podkreśla, że są one obliczone na skłócenie narodów polskiego i białoruskiego. W swojej wypowiedzi wspomniał, że dla niego, i dla uwolnionych Polek, przykre jest to, że władze Białorusi prześladują Związek Polaków wykorzystując do tego propagandowe tezy.

Próba skłócenia Polaków z Białorusinami poprzez fałszywe oskarżenia o propagowanie nazizmu, który był dramatem dla obu naszych narodów, który prowadził do zagłady rodzin jest oskarżeniem podłym i nie możemy na to pozwolić. (…) Jesteśmy wspólnotą, jesteśmy sąsiadami, jesteśmy dwoma zaprzyjaźnionymi narodami – powiedział Duda.

Na koniec swojej wizyty na wschodzie kraju, Andrzej Duda wyraził wiarę w przyjaźń i wzajemny szacunek pomiędzy Polską, a Białorusią.

kresy.pl

POLECAMY