Nowa partia w polskim Sejmie. Jeszcze w czerwcu konwencja

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sejm RP

Sala plenarna Sejmu. / Fot. Szczebrzeszynski Wikimedia Commons

Byli politycy Porozumienia Adam Bielan i Kamil Bortniczuk łączą siły. Nowa partia, mająca mieć przedstawicieli także w Sejmie, nazywać się będzie „Partia Republikańska”. Partia polityczna zapowiada własne propozycje do programu Polskiego Ładu. W najbliższych tygodniach planowana jest duża impreza w Warszawie.

  • W Porozumieniu doszło w ostatnim czasie do sporu dotyczącego kierownictwa ugrupowania.
  • Owocem niesnasek jest podział w ugrupowaniu i nowa partia, mająca mieć przedstawicieli także w Sejmie.
  • Bortniczuk wskazał, że w czerwcu w Warszawie „odbędzie się bardzo duża impreza”
  • W swojej wypowiedzi dla mediów zapewnił, że Partia Republikańska wejdzie w skład koalicji rządzącej. Obiecał,że wywrze realny wpływ na polską politykę.
  • Zobacz także: Komisja Europejska wsparła Czechy. Spór o Turów trwa

W Porozumieniu doszło w ostatnim czasie do sporu dotyczącego kierownictwa ugrupowania. Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek lidera partii Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem. Tak więc, trzyletnia kadencja Gowina upłynęła w kwietniu 2018 r. Stronnicy Gowina mają z kolei odmienne zdanie. Owocem sporów jest podział w ugrupowaniu i nowa partia, mająca mieć przedstawicieli także w Sejmie.

Jarosław Kaczyński jeszcze w maju wspominał o powołaniu do życia nowego tworu politycznego. Podczas ogłaszania Polskiego Ładu, prezes PiS wyrażał nadzieję na rozszerzenie obozu wspierającego program odbudowy po kryzysie wywołanym zamknięciem gospodarki. To właśnie się dzieje.

Dziennikarze pytający Kamila Bortniczuka ustalili, że nowa partia polityczna została już założona. Media wskazywały, że oprócz Bortniczuka i Bielana w ugrupowaniu mogliby się znaleźć wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, poseł Włodzimierz Tomaszewski, sekretarz stanu w resorcie do spraw funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, minister bez teki odpowiedzialny za sprawy samorządu terytorialnego Michał Cieślak czy była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W rozmowie z portalem Onet, Bortniczuk wskazał, że w czerwcu w Warszawie „odbędzie się bardzo duża impreza”. Spodziewać się można konwencji programowej nowej partii politycznej.

“Nasze propozycje będą na tyle ciekawe, że będzie się o nich mówiło. Będą nas wyróżniać i uzupełniać Polski Ład, spowodują, że ten bardzo dobry program dzięki naszej imprezie będzie jeszcze bardziej doceniony” – stwierdził parlamentarzysta.

W swojej wypowiedzi dla mediów zapewnił, że Partia Republikańska wejdzie w skład koalicji rządzącej. Bortniczuk obiecał, że Partia Republikańska wywrze realny wpływ na polską politykę.

tvp.info, bankier.pl

POLECAMY