Komisja Europejska wsparła Czechy. Spór o Turów trwa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kopalnia Turów

Kopalnia Turów / Fot. MEDIA WNET/ Wikimedia Commons

Komisja Europejska dołączyła do Czech w sprawie pozwu przeciwko Polsce. Chodzi o sprawę kopalni Turów, której zatrzymania wydobycia ze względu na zagrożenie dla stanu środowiska naturalnego domagają się od Polski Czechy. Spór o Turów trwa.

  • Rzecznik Komisji Europejskiej Vivian Loonela poinformowała w środę wieczorem, że unijny organ zdecydował się na dołączanie jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce.
  • W maju 2021 roku, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni odkrywkowej Turów.
  • Pretekstem strony czeskiej do podsycania sporu i zlikwidowania kopalni Turów ma być jej negatywny wpływ na region przygraniczny.
  • Zobacz także: Prezydent USA rozpoczął podróż do Europy. Biden ostrzega Rosję

Rzecznik Komisji Europejskiej Vivian Loonela poinformowała w środę wieczorem, że unijny organ zdecydował się na dołączenie jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce. Spór o Turów nabiera coraz poważniejszych kształtów.

W maju 2021 roku, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni odkrywkowej Turów. Organ unijny twierdzi, że miałoby to potrwać czasowo, do momentu pełnego rozpatrzenia i rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie.

Loonela przekazała, że stanowisko Komisji Europejskiej jest w pełni zbieżne z opinią Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Uważa, że większość skarg Czech w kwestii kopalni Turów jest uzasadniona.

– Chociaż Komisja zdaje sobie sprawę, że Czechy i Polska dyskutują obecnie o możliwym polubownym rozwiązaniu, żadne takie rozwiązanie nie zostało jeszcze zidentyfikowane, więc sprawa nadal toczy się przed Trybunałem – stwierdziła rzecznik KE.

Pretekstem strony czeskiej do podsycania sporu i zlikwidowania kopalni Turów ma być jej negatywny wpływ na region przygraniczny. Przykładem ma być obniżenie się poziomu wód gruntowych w tym regionie.

Premier Morawiecki poinformował pod koniec maja, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego “Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE”. Jak dodał, Polska będzie współfinansować na kwotę do 45 mln euro inwestycje środowiskowe. Z kolei premier Czech, Andrej Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską.

Rząd Czech przekazał, że będzie wnioskować o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia TSUE.

pch24.pl, onet.pl

POLECAMY