Konfederacja do Morawieckiego w sprawie Turowa: Zacznijcie zachowywać się jak mężczyźni

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. / Fot. Facebook

Politycy Konfederacji zabrali głos w sprawie kopalni Turów i trwającego wciąż sporu polskiego rządu ze stroną czeską. Ich zdaniem premier Morawiecki nie prowadzi podmiotowej i asertywnej polityki, a cała sytuacja jest kompromitacją polskiego rządu. Konfederaci domagają się zdecydowanych kroków w tej sprawie, na czele z odrzuceniem pakietu energetyczno-klimatycznego Unii Europejskiej. 

  • To jest kompromitacja w wielu wymiarach – stwierdził poseł Robert Winnicki.
  • Polityka rządu jest oparta na kłamstwie. Słyszymy od premiera kolejne kłamstwa, a rzeczywistość niestety pokazuje, że jest zupełnie inaczej – wskazał Jacek Wilk.
  • Premier Morawiecki po prostu kłamie. Oszukuje własny naród, oszukuje własnych obywateli i okazuje się, że jako szef rządu największego państwa w regionie nie potrafi prowadzić polityki nawet z Czechami – powiedział Tomasz Grabarczyk.
  • Zobacz także: Białoruś: Wstrzymany transport ropy do Polski

Dwa tygodnie temu w Brukseli premier Morawiecki wyszedł na konferencję i tryumfalnie ogłosił, że czeski rząd zgodził się wycofać swój wniosek do TSUE o zamknięcie polskiej kopalni Turów. Zaraz po nim pojawił się wicepremier Jacek Sasin, który zapewniał, że jesteśmy na dobrej drodze i skarga niebawem zostanie wycofana. Niedługo później głos zabrał premier Czech, Andrej Babisz, który wprost stwierdził – Na nic się nie zgodziłem. Pozew nadal obowiązuje. Polska przyznała, że wydobycie szkodzi mieszkańcom Republiki Czeskiej. – Teraz dowiadujemy się, że strona czeska nie dość, że nie wycofuje skargi, to jeszcze zwraca się o ukaranie Polski kwotą 5 milionów euro za każdy dzień funkcjonowania kopalni Turów od momentu postanowienia TSUE.

Sprawę skomentował poseł Robert Winnicki: To jest kompromitacja. To jest kompromitacja w wielu wymiarach. To jest oczywiście kompromitacja na poziomie podstawowych, jeśli chodzi o to, co mówimy od lat, o oddawanie kompetencji Unii Europejskiej. Drugi element to oczywiście fatalna, nieskuteczne, nieefektywna polityka zagraniczna tego rządu. 

Grupa Wyszehradzka V4, to jest ta grupa, która bardzo często przewija się w ustach polityków PiS-u, jako podstawowy nasz instrument, narzędzie, jako ekipa sojusznicza, która walczy wspólnie o różne rzeczy w UE. Okazuje się, że porażająca niezdolność naszej dyplomacji do tego, aby zagwarantować minimalny, podstawowy interes narodowy w tej grupie, z państwem sąsiedzkim, jakim są Czechy, objawia się właśnie taką sytuacją zagrożenia naszego strategicznego przedsiębiorstwa energetycznego. – dodał poseł Konfederacji. 

Poseł Winnicki zaapelował na koniec do premiera: Apeluję do premiera Morawieckiego, zacznijcie zachowywać się jak mężczyźni na forum Unii Europejskiej! Zacznijcie zachowywać się jak mężczyźni, odrzucając pakiet energetyczno-klimatyczny UE. Zacznijcie zachowywać się jak mężczyźni i wyjdźcie dzisiaj do górników i energetyków, którzy będą tutaj dzisiaj manifestowali. – jak zapowiedział, Konfederacja będzie obecna na proteście górników w Warszawie. 

„Polityka rządu jest oparta na kłamstwie”

Mecenas i były poseł, Jacek Wilk: W polityce zagranicznej można używać różnych zaklęć, opowiadać bajki i mity, ale kiedy przychodzą takie konkretne momenty jak ten, to właśnie wtedy okazuje się ile jest warta i jak bardzo jest skuteczna polska polityka zagraniczna. Mamy w tej chwili sytuację, że pozew jest wniesiony, nie został wycofany, cały czas obowiązuje, a strona czeska domaga się 5 milionów euro dziennie za cały czas trwające wydobycie. Jak sobie łatwo obliczyć, to jest w ciągu roku około 2 miliardów euro, czyli około 10 miliardów złotych rocznie. 

My jako Konfederacja mamy taką przykrą satysfakcję, bo od lat ostrzegamy, że w tym kierunku będzie szła polityka unijna. Od lat ostrzegamy, że tak się stanie, bo Polska wyzbywa się kolejnych kawałków suwerenności na rzecz superpaństwa unijnego. I od lat nawołujemy, aby wypowiedzieć pakiet klimatyczny, który Polsce może tylko zaszkodzić, bo Polska w ciągu najbliższych lat nie jest w stanie przedstawić się na zieloną energię. 

Jacek Wilk dodał: Polityka rządu jest oparta na kłamstwie. Słyszymy od premiera kolejne kłamstwa, a rzeczywistość niestety pokazuje, że jest zupełnie inaczej. 

„Szef rządu największego państwa w regionie nie potrafi prowadzić polityki nawet z Czechami”

Dyrektor biura prasowego, Tomasz Grabarczyk: Wiele jest elementów polityki tego rządu, które można określić jako farsę. Polityka zagraniczna to jest jeden z podstawowych punktów tej farsy. To już nie jest ustępstwo, to już nie jest uległa polityka wobec wielkich mocarstw, wobec międzynarodowych korporacji. My nie potrafimy negocjować nawet z Republiką Czeską. (…) Premier Morawiecki po prostu kłamie. Oszukuje własny naród, oszukuje własnych obywateli i okazuje się, że jako szef rządu największego państwa w regionie nie potrafi prowadzić polityki nawet z Czechami. 

Grabarczyk zauważył także, że ze strony partii opozycyjnych nie płyną także pozytywne sygnały: Rafał Trzaskowski czy lewica otwarcie mówią, że w tym wypadku Czesi mają rację. Szymon Hołownia też tak mówił, ale zmienił zdanie, czyli przedstawił się tak jak zawsze, czyli ten, który nie wie o czym mówi. 

Rząd, który prowadzi podmiotową politykę zagraniczną, to rząd, który powie jasno, że nie będziemy wypłacać tych niebotycznych sum Czechom, że będziemy bronić polskiej kopalni, polskich górników. Tego oczekujemy od premiera Morawieckiego, żeby zachował się jak szef rządu, a nie jak typowy kłamczuszek, który po spotkaniu z premierem innego państwa przyjeżdża i opowiada bajki, które są od razu weryfikowane. 

Link do całości konferencji.

POLECAMY