Białoruś: Wstrzymany transport ropy do Polski

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Białoruś zatrzymała naftociąg Przyjaźń

Rurociąg, ropa, gaz / Fot. pixabay

Ropa płynąca za pośrednictwem białoruskiego odcinka ropociągu „Przyjaźń” przestała w środę docierać do Polski. Wstrzymany transport ropy jest efektem konserwacji odcinka rurociągu, która potrwa cztery dni.

  • Komunikat w tej sprawie nadszedł z Rosji. Informacja o wstrzymaniu dostawy ropy przez główny rurociąg Gomeltransneft przekazana została przez Transnieft 9 czerwca około godziny 12:00.
  • Warto odnotować, że ostatni przestój w transporcie gazu na terenie Białorusi miał miejsce 8 kwietnia 2019 r.
  • Niektóre agencje informacyjne przypuszczają, że jest to gra polityczna Białorusi polegająca na symetrycznej odpowiedzi względem zamkniętych dla białoruskich samolotów lotnisk w Polsce.
  • Zobacz także: Stonoga otrzyma zarzut wyłudzenia nieruchomości wartych 5,5 mln zł

Komunikat w tej sprawie nadszedł z Rosji. Informacja o tym, że został wstrzymany transport ropy przez główny rurociąg Gomeltransneft przekazana została przez Transnieft 9 czerwca około godziny 12:00. Płynność dostaw ma zostać zawieszona na 96 godzin, aby przeprowadzić rutynową konserwację na białoruskim odcinku rurociągu “Przyjaźń”. Informacje podaje rzecznik Transnieftu Igor Demin. Ze strony Białorusi nie odnotowano żadnego komunikatu w tej sprawie.

Warto odnotować, że ostatni przestój w transporcie gazu na terenie Białorusi miał miejsce 8 kwietnia 2019 r. Stało się to po tym jak w rafinerii w Mozyrze wykryto ropę z nadmiarem związków chloru organicznego. Uszkodziła ona część urządzeń białoruskiej rafinerii.

W przeszłości zanieczyszczona ropa dostała się do rurociągu w regionie Samary. Zatrzymana została wtedy dostawa surowca ropociągiem “Przyjaźń”. Zakłócone zostały wtedy dostawy na Białoruś, Polskę, Węgry, Niemcy i Ukrainę.

Obecnie, część źródeł nagłaśniających temat przypomina, że Polska niedawno zamknęła swoje lotniska i niebo dla białoruskich samolotów. Stało się to po tym jak służby Łukaszenki zmusiły do lądowania zarejestrowany w Polsce samolot linii Ryanair. Leciał on z Aten do Wilna. Na jego pokładzie był białoruski opozycjonista Raman Pratasiewicz. To własnie o jego zatrzymanie chodziło administracji Łukaszenki.

Transnieft jest rosyjskim przedsiębiorstwem państwowym pracującym w zakresie transportu ropy naftowej i produktów ropopochodnych systemem rurociągów magistralnych. Jest monopolistą w transporcie rosyjskiej ropy za granicę. Niemal 80 proc. kapitału zakładowego spółki stanowią akcje należące do skarbu państwa Federacji Rosyjskiej.

energia.rp.pl

POLECAMY