Izrael: Szczepionki przeciw COVID-19 skuteczne u pacjentów z rakiem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepienie przeciwko COVID-19 działają u pacjentów z rakiem

Szczepienie. / Fot. Rhoda Baer Wikimedia Commons

Przeprowadzone w Izraelu badania potwierdzają 90% skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19 u osób chorych na raka. Informację we wtorek podał dziennik „Times of Israel”.

  • W raporcie podano, że u 9 na 10 pacjentów onkologicznych odnotowano po szczepieniu znaczący wzrost liczby przeciwciał.
  • Według informacji dziennika, lekarze ze szpitala Beilinson w Petach Tikwa monitorowali 102 pacjentów z rakiem po zaszczepieniu dwiema dawkami szczepionki Pfizer. Tylko 10 nie wygenerowało odpowiedzi przeciwciał.
  • U pacjentów onkologicznych wskaźnik wytworzenia przeciwciał odnotowany w badaniu jest niższy, niż u zdrowych osób.
  • Zobacz także: Zabawki dla dzieci nielegalnych imigrantów. Papież Franciszek pobłogosławił akcję

Wyniki badań opublikowane zostały w renomowanym piśmie „JAMA Oncology”. W raporcie podano, że u 9 na 10 pacjentów onkologicznych odnotowano po szczepieniu znaczący wzrost liczby przeciwciał. Zdaniem naukowców jest to dowód na to, że osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi będą miały wystarczającą ochronę przed koronawirusem. W związku z tym szczepionki przeciw COVID-19 są skuteczne u pacjentów z rakiem.

Według naukowców, szczepionki przeciw COVID-19 są skuteczne dla osób z rakiem

Według dziennika, lekarze ze szpitala Beilinson w Petach Tikwa monitorowali 102 pacjentów z rakiem po zaszczepieniu dwiema dawkami szczepionki Pfizer. Tylko 10 nie wygenerowało odpowiedzi przeciwciał.

“Odkryliśmy, że poziom przeciwciał jest wystarczająco wysoki, aby zapewnić pełną ochronę 90 procentom pacjentów onkologicznych poddanych aktywnemu leczeniu przeciwnowotworowemu” – powiedział prof. Salomon Stemmer, dyrektor ds. badań onkologicznych w Beilinson.

“Te wyniki są bardzo ważne, ponieważ pozwalają pacjentom czuć się dobrze, czuć się pewnie i kontynuować normalne życie. Podczas pandemii wielu chorych na raka pozostało w domu, a nawet bało się chodzić do lekarzy, więc jest to bardzo istotne” – podsumował Stemmer.

Profesor przyznał jednak, że u pacjentów onkologicznych wskaźnik wytworzenia przeciwciał odnotowany w badaniu jest niższy, niż u zdrowych osób.

dorzeczy.pl

POLECAMY