USA: Harris przeciwko dalszej migracji! “Nie przyjeżdżajcie”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wiceprezydent USA nie chce migrantów

kamala-harris-media-narodowe / Fot. Gage Skidmore Wikimedia Commons

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Kamala Harris spotkała się z prezydentem Gwatemali Alejandro Giammateim w ramach swojej pierwszej zagranicznej wizyty. Z powodu bierności w kwestii kryzysu migracyjnego na południowej granicy, Harris stała się obiektem krytyki w swoim kraju w ostatnich miesiącach. Jej przekaz dla mieszkańców Ameryki Środkowej był prosty: “nie przyjeżdżajcie”.

  • W swoim wystąpieniu w Gwatemali, wiceprezydent USA mówiła o tym, że na wzmożonym przepływie ludzi przez południową granicę USA korzystają głównie “Kojoty”.
  • Kamala Harris wyraziła nadzieję, że aby zażegnać kryzys migracyjny w jej własnym kraju, należy mieć pewność, że ludzie doświadczą poprawy sytuacji w swoich krajach ojczystych.
  • Po spotkaniu liderów administracja Bidena ogłosiła powstanie specjalnego zespołu ds. zwalczania grup przemytników ludzi w krajach „północnego trójkąta” – Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu – oraz Meksyku.
  • Gwatemala uważana jest za najstabilniejszego sojusznika Waszyngtonu w regionie, ale również jedno z głównych źródeł rosnących problemów na południowej granicy USA.
  • Rozwiązanie kryzysu na granicy jest głównym zadaniem, jakie Biden powierzył wiceprezydent USA w pierwszych miesiącach swojej prezydentury.
  • Zobacz także: Niemcy: Przyjaźń z Polską w konstytucji Brandenburgii?

W swoim wystąpieniu w Gwatemali, wiceprezydent USA mówiła o tym, że na wzmożonym przepływie ludzie przez południową granicę USA korzystają głównie “Kojoty”. Używając tego słowa, Harris miała na myśli przemytników ludzi, którzy w ostatnich miesiącach w sposób znaczący wzmocnili swoją działalność w tym regionie. Wiadomość dla przedstawicieli krajów Ameryki Środkowej była prosta, Harris jest przeciwko dalszej migracji do Stanów Zjednoczonych.

Kamala Harris wyraziła nadzieję, że aby zażegnać kryzys migracyjny w jej własnym kraju, należy mieć pewność, że ludzie doświadczą poprawy sytuacji w swoich krajach ojczystych.

– Nadzieja nie istnieje sama w sobie, musi być połączona z relacjami i zaufaniem, z namacalnymi rezultatami tego, co robimy jako przywódcy – powiedziała polityk, dodając, że to co się dzieje poza granicami USA ma realne przełożenie na sytuację w kraju.

Działania administracji Joe Bidena

W dalszej części swojej wypowiedzi podkreślała, że celowo wybrała Gwatemalę jako swój pierwszy cel podróży zagranicznej jako wiceprezydent. Jest to region o szczególnym znaczeniu dla Białego Domu. Pomimo tego, że Harris jest przeciwko dalszej migracji do Stanów Zjednoczonych, to postanowiła współpracować z krajami Ameryki Środkowej nad zwalczaniem kryzysu w samym jego zarodku.

Po spotkaniu liderów administracja Bidena ogłosiła powstanie specjalnego zespołu ds. zwalczania grup przemytników ludzi w krajach „północnego trójkąta” – Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu – oraz Meksyku. Główną misją nowej organizacji ma być zwalczanie siatek przestępczych, których celem jest wykorzystanie wyruszających do Stanów Zjednoczonych migrantów. Jest też zapewnienie bezpieczeństwa narodowego przy współpracy z krajami Ameryki Środkowej.

Gwatemala uważana jest za najstabilniejszego sojusznika Waszyngtonu w regionie, ale również jedno z głównych źródeł rosnących problemów na południowej granicy USA. W przeciągu ostatnich miesięcy, tysiące obywateli tego kraju przedostało się do Stanów Zjednoczonych. Często byli to nieletni oraz samotne dzieci.

Do kryzysu przyczyniła się również pandemia COVID-19 i dwa huragany, które ubiegłej jesieni zdewastowały duże połacie kraju. Wszystkie te czynniki zaowocowały wzmożoną falą migracji oraz przeciążeniem ośrodków dla migrantów w Stanach Zjednoczonych. Dzieje się to w pierwszych miesiącach urzędowania nowego prezydenta USA.

Pomimo bycia głównym partnerem USA w tym regionie, współpraca z Gwatemalą budzi szereg wątpliwości oraz kontrowersji. Głównym powodem są liczne przypadki korupcji a także zarzuty dotyczące praworządności i upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości.

Harris stwierdziła, że odbyła z Giammatteim „bardzo szczerą” rozmowę na temat niezależności sądownictwa. Gwatemalski prezydent nie wypierał się istnienia korupcji oraz problemów wymiaru sprawiedliwości w jego kraju. Dodał jednak, że są to głownie efekty działalności kartelów narkotykowych.

Rozwiązanie kryzysu na granicy jest głównym zadaniem, jakie Biden powierzył wiceprezydent USA w pierwszych miesiącach swojej prezydentury. Po zakończeniu wizyty w Gwatemali Harris uda się do Meksyku, który odgrywa kluczową rolę na szlaku migracyjnym.

tvp.info

POLECAMY