Niemcy: Przyjaźń z Polską w konstytucji Brandenburgii?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przyjaźń z Polską w konstytucji Brandenburgii?

brama-brandenburska-media-nardowoe / Fot. flickr.com

Politycy SPD, CDU, Zielonych i Lewicy oraz BVB/Wolni Wyborcy w Brandenburgii na wchodzie Niemiec chcą wpisania do landowej konstytucji dwóch poprawek. Chcą klauzuli o walce z antysemityzmem oraz deklarację wpisującą do konstytucji przyjaźń z Polską. Informację podał dziennik „Tagesspiegel”.

  • Celem polityków jest wpisanie do konstytucji Brandenburgii klauzuli o walce z anysemityzmem oraz przyjaźń z Polską.
  • Przewodniczący klubu parlamentarnego BVB/Wolni Wyborcy w landtagu Peter Vida podkreślił, że projekt jego grupy uzasadnia prawo do wspierania także gmin żydowskich.
  • W reakcji na majową eskalację konfliktu między Izraelem a Strefą Gazy nasiliła się liczba ataków na Żydów. Policja donosiła o napadach na synagogi, instytucje żydowskie, podpaleniach flag Izraela i brutalnych atakach na wyznawców judaizmu.
  • Zobacz także: NFZ: Nowa usługa pierwszego kontaktu. Nocne konsultacje

Kolejnym celem Wolnych Wyborców z Brandenburgii jest wpisanie do konstytucji pogłębienia integracji europejskiej. Komisarz ds. antysemityzmu Państwowego Związku Gmin Żydowskich Brandenburgii Diana Sandler zwróciła uwagę na ograniczone możliwości gmin żydowskich w tym kraju związkowym. Są one na tyle słabe, że ich członkowie spotykają się w prywatnych mieszkaniach. Postawiona została też sprawa wpisania do landowej konstytucji przyjaźń z Polską.

Przewodniczący klubu parlamentarnego BVB/Wolni Wyborcy w landtagu Peter Vida podkreślił, że projekt jego grupy uzasadnia prawo do wspierania gmin żydowskich.

„Nie zajmujemy się tylko polityką symboliczną”– powiedział gazecie.

Przedstawiciele niektórych środowisk podkreślają, że parlament swoim projektem legislacji wysyła bardzo ważny sygnał.

„Granica między krytyką Izraela a nienawiścią do Żydów została przekroczona zbyt szybko” – powiedział lider grupy parlamentarnej SPD Erik Stohn.

W tym samym czasie lider AfD Christoph Berndt podsumował, że obecnie rządząca w landzie koalicja zdecydowanie nadużywa swoich uprawnień.

– Każdy, kto chce chronić Żydów w kraju, musi kontrolować granice i konsekwentnie deportować importowanych antysemitów – powiedział.

Antysemityzm w Niemczech staje się coraz częstszym powodem starć na tle etnicznym. W reakcji na majową eskalację konfliktu między Izraelem a Strefą Gazy nasiliła się liczba ataków na Żydów. Policja donosiła o napadach na synagogi, instytucje żydowskie, podpaleniach flag Izraela i brutalnych atakach na wyznawców judaizmu.

tvp.info

POLECAMY