Telefony uświadamiające do osób niezaszczepionych? Dane przekazane prywatnym firmom

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Dane osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 zostaną przekazane prywatnym firmom i instytucjom. Informację na ten temat przeczytać można w rozporządzeniu. Budzi to jednak uzasadnione wątpliwości co do bezpieczeństwa danych, gdyż coraz więcej instytucji uzyskuje do nich dostęp. Wszystko wskazuje na to, że zapowiadane w ostatnich tygodniach telefony uświadamiające do osób niezaszczepionych staną się faktem.

  • Administracja rządowa zadecydowała o przekazaniu danych osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 Narodowemu Funduszowi Zdrowia.
  • Wszystko wskazuje na fakt, że rząd z pośrednictwem NFZ będzie wykonywał telefony uświadamiające do osób niezaszczepionych.
  • Akcję masowego dzwonienia do osób, które nie poddały się szczepieniu będzie musiała przeprowadzić zewnętrzna firma prywatna. Wiąże się to z kolejnym zagrożeniem wrażliwych danych prywatnych setek tysięcy, lub nawet milionów obywateli.
  • Zobacz także: USA: Harris przeciwko dalszej migracji! „Nie przyjeżdżajcie”

Administracja rządowa zadecydowała o przekazaniu danych osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Krok ten może być skuteczny – NFZ wraz z prywatną firmą przeprowadził już pilotaż takiego rozwiązania. Co czwarty telefon kończył się zapisaniem danej osoby na szczepienie. Wszystko wskazuje na fakt, że rząd z pośrednictwem firmy podwykonawczej dla NFZ będzie wykonywał telefony uświadamiające do osób niezaszczepionych.

“Dane osób, które nie poddały się szczepieniu przeciwko COVID-19, obejmujące imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer telefonu, mogą być udostępniane z systemu teleinformatycznego, (…) Narodowemu Funduszowi Zdrowia w celu informowania przez ten podmiot osób, których dotyczą te dane, o możliwości poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19” – czytamy w najnowszym rządowym rozporządzeniu dotyczącym walki z pandemią.

W związku z rządowym rozporządzeniem nasuwa się kilka wątpliwości. Akcję masowego dzwonienia do osób, które nie poddały się szczepieniu będzie musiała przeprowadzić zewnętrzna firma prywatna. Wiąże się to z kolejnym zagrożeniem wrażliwych danych prywatnych setek tysięcy, lub nawet milionów obywateli. W rozwiązaniu pilotażowym wykorzystano możliwości dwóch firm – Grupy Neuca i Screening Up.

Na dodatek firma zajmująca się tym specyficznym telemarketingiem dostawała prowizję od każdej osoby zapisanej na szczepienie – nie będzie to więc tanie rozwiązanie.

money.pl

POLECAMY