Udana akcja szczepionkowa? Izrael znosi większość obostrzeń

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Covid-19 koronawirus szczepionka

Szczepionka / Fot. Pixabay

Izrael od kilku miesięcy notuje spadek zachorowań na koronawirusa. Za tym kryje się udana akcja szczepionkowa, w której uczestniczyła przeważająca większość społeczeństwa. Co więcej, tamtejsze władze postanowiły znieść większość panujących obostrzeń, a nawet zrezygnowano z obowiązku posiadania specjalnego dokumentu świadczącego o zaszczepieniu się na COVID-19. Taki dokument pozwalał przebywać w zamkniętych pomieszczeniach publicznych, jak bary, restauracje itd. Wkrótce zniesiony zostanie również obowiązek noszenia maseczek.

  • Izraelskie władze zaskakują opinię publiczną i znoszą niemal wszystkie dotychczasowe ograniczenia epidemiczne związane z życiem społecznym oraz gospodarczym
  • Udana akcja szczepionkowa przeprowadzona w tym kraju, przyniosła pozytywny skutek w znoszeniu wszystkich ograniczeń
  • Izraelczycy, choć przez kilka miesięcy musieli korzystać z certyfikatów szczepień pozwalających na korzystanie z restauracji oraz innych miejsc publicznych, teraz mogą je wyrzucić do kosza
  • Wkrótce zniesiony zostanie również obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach
  • Niestety dla podróżujących nadal pozostają w mocy dalsze ograniczenia w postaci kwarantanny i testów na obecność koronawirusa
  • Zobacz także: Rząd potwierdza szczepienia dzieci. Polska przyjmuje paszporty covidowe

Państwo położone w historycznej krainie palestyńskiej oraz nad Morzem Czerwonym w ostatnich tygodniach zostało wywołane do tablicy za swoje przewinienia wobec Palestyny. Choć konflikt ze Strefą Gazy został zażegnany to niebezpieczeństwo ponownego ostrzału rakietowego z obu stron nadal istnieje, zwłaszcza gdy szansę na tworzenie rządu otrzymuje stanowczy przeciwnik autonomii palestyńskiej, Naftali Bennett.

Kryzys rządowy nie przyniósł jednak zawirowań w kwestii podejmowanych działań w trakcie epidemii koronawirusa. Benjamin Netanjahu wprowadził bardzo restrykcyjne przepisy ograniczające swobodę obywatelską w tym państwie. Izrael również jako jeden z pierwszych krajów wprowadził skuteczną kampanię szczepionkową przeciwko COVID-19, poprzez wdrożenie specjalnych wyróżnień dla zaszczepionych.

Udana akcja szczepionkowa przynosi Izraelczykom pozytywne efekty

Za pomocą certyfikatów szczepień, Izraelczycy mogli bez przeszkód korzystać z różnych obiektów gastronomicznych, publicznych takich jak sklepy, markety, kina, teatry oraz wiele innych. Nie mieli oni również problemu z organizowaniem wielkich zgromadzeń publicznych, imprez sportowych, zarówno dotyczyło się to otwartych oraz zamkniętych przestrzeni. Jedynym ograniczeniem był nadal obowiązek zakładania maseczek. Dzięki temu większość firm oraz szkół wróciła do funkcjonowania sprzed epidemii koronawirusa.

Udana akcja szczepionkowa, gdzie zaszczepiło się ponad 70 procent izraelskiego społeczeństwa przyniosło pozytywne skutki w postaci znoszenia obostrzeń dla wszystkich osób. Do takiej decyzji izraelskich władz przyczyniła się liczba aktywnych przypadków, która spadła do ok. 350, przy zaledwie kilku-kilkunastu nowych zakażeniach rejestrowanych dziennie. W niedzielę odnotowano tylko cztery nowe przypadki, a w sobotę 12. W szczytowym okresie pandemii w styczniu br. odnotowano 88 tys. aktywnych przypadków.

Izrael pozostaje nadal zamknięty dla osób niebędących obywatelami tego kraju, z wyjątkiem tych, którzy podróżują z ważnych powodów zawodowych lub rodzinnych. Kwarantanna nakładana jest na wszystkich bez wyjątku podróżnych przybywających z krajów z tzw. czerwonej listy, czyli z Ukrainy, Argentyny, Etiopii, Brazylii, RPA, Indii, Turcji, Meksyku i Rosji. Od początku pandemii w Izraelu niemal 840 tys. osób zostało zakażonych, a 6412 zmarło.

polsatnews.pl

POLECAMY