Europejscy konserwatyści grupują siły. Ważne spotkanie u Kaczyńskiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Europejscy konserwatyści łączą siły w PE

Giorgia Meloni, europejscy konserwatyśc, Santiago Abascal, Mateusz Morawiecki, Matteo Salvini, Jarosław Kaczyński, Victor Orban, Parlament Europejski / fot. Twitter/@Santi_ABASCAL

Prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz Premier intensyfikują swoje działania na polu międzynarodowym. Europejscy konserwatyści grupują siły w Parlamencie Europejskim. W piątek doszło do rozmów pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim, a liderem hiszpańskiego VOX Santiago Abascalem oraz liderką Braci Włoch Giorgią Meloni. Wcześniej dochodziło do spotkań z liderem włoskiej Ligi Matteo Salviniego oraz z Premierem Węgier, a zarazem liderem Fideszu Victorem Orbanem.

  • W piątek doszło do spotkania Prezesa PiS z Giorgią Meloni z Braci Włoch oraz Santiago Abascalem z hiszpańskiego VOX
  • Liderzy centroprawicowych ugrupowań rozmawiali na temat wspólnej przyszłości i działań podejmowanych na polu europejskim
  • Natomiast w sobotę przybyli goście rozmawiali z Premierem Mateuszem Morawieckim przy wspólnym obiedzie
  • Wielkim orędownikiem europejskiego sojuszu jest były wicepremier Włoch Matteo Salvini z Ligi, który zaproponował na czerwiec spotkanie liderów w Warszawie lub w Rzymie
  • Zobacz także: Obostrzenia sanitarne nie dla wszystkich? Szalona zabawa polityków PiS

W Warszawie doszło w piątek do spotkania liderów centroprawicowych partii politycznych z Włoch i Hiszpanii. Giorgia Meloni z Braci Włoch oraz Santiago Abascal z hiszpańskiego Vox rozmawiali z prezesem Prawa i Sprawiedliwości o przyszłości i wspólnych działaniach na polu europejskim. W ostatnim czasie dochodzi również do intensyfikacji rozmów na temat utworzenia nowej siły centroprawicowej w Parlamencie Europejskim, jako konserwatywny front wobec siły politycznej liberalnej lewicy.

Europejscy konserwatyści łączą siły w PE

Nie ustają prace zakulisowe polityków konserwatywnych i mieniących się takimi na polu europejskim Od kilku miesięcy europejscy konserwatyści dążą do utworzenia w Parlamencie Europejskim wspólnej frakcji, która stawiłaby czoła liberalno-lewicowym siłom. Do grona czołowym reformatorów można tu zaliczyć Giorgię Meloni z Braci Włoch, która przewodniczy obecnie frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, byłego wicepremiera Włoch Matteo Salviniego z Ligi, Premiera Viktora Orbana z Fideszu, Jarosława Kaczyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości, a także zyskujący na sile Santiago Abascal z hiszpańskiego Vox.

“Trwa ważne spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z liderami Giorgia Meloni, Santiago Abascal na temat bieżącej aktywności grupy EKR oraz potencjalnych scenariuszy związanych ze zwiększeniem politycznej aktywności, obecności oraz roli odgrywanej w Parlamencie Europejskim” – informował Tomasz Poręba.

Warto odnotować, że w piątek liderzy zadeklarowali odnalezienie wspólnego języka i wolę szybkiego założenia międzynarodowego sojuszu konserwatystów, nie tyle pragnących opuścić Unię Europejską, lecz chcących ją zmienić na Europę Ojczyzn, która ma polegać na współpracy z poszanowanie suwerenności narodów wspólnoty.

Z kolei w niedzielę lider włoskiej Ligi Matteo Salvini zaproponował utworzenie w Parlamencie Europejskim nowej siły politycznej z przedstawicieli grup: Tożsamość i Demokracja, w której jest jego partia, Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, gdzie jest PiS, a także Europejskiej Partii Ludowej.

“Zaproponowałem następne spotkanie w czerwcu, we Włoszech albo w Polsce. Mam nadzieję, że nikt nie będzie zazdrosny ani nie będzie miał postawy blokującej, bo stawką jest Europa” – podkreślił sojusznik Giorgi Meloni – “Europa to nie Unia Europejska, to nie euro. To miliony Europejczyków. Media traktują to jako spotkanie ekstremistów, ale my tu niesiemy zasiew. Możemy być pierwszą partią z co najmniej 130 parlamentarzystami” – dodał.

Na spotkaniu swoją obecność potwierdził Premier Mateusz Morawiecki, który w ostatnim czasie spotkał się w Budapeszcie z Premierem Węgier oraz Matteo Salvinim, by omawiać dalsze wspólne działania. Jak podkreślają politycy Prawa i Sprawiedliwości Prezes Rady Ministrów podejmuje negocjacje w kwestii utworzenia wspólnego konserwatywnego bloku podczas spotkań z europejskimi prawicowymi liderami. W sobotę ugościł on na wspólnych rozmowach przybyłą w piątek delegację europejskich liderów.

tvp.info

POLECAMY