Najbogatszy Polak przejmuje niemiecki koncern. “Pozwoli nam wkroczyć na zupełnie nowy rynek”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Miliarder Michał Sołowow.

Michał Sołowow / Fot. YouTube

Miliarder Michał Sołowow, od 2018 roku najbogatszy Polak, według rankingu magazynu “Forbes”, powiększa swoje biznesowe imperium. Jego grupa Synthos za prawie 0,5 mld dolarów przejmie część niemieckiego koncernu Trinseo.

  • Niemiecki koncern Trinseo sprzeda część swoich aktywów, związanych z kauczukami syntetycznymi, grupie Synthos, której właścicielem jest najbogatszy Polak.
  • Grupa Synthos stanie się jednym z trzech największych na świecie graczy w branży chemicznej.
  • Majątek Sołowowa szacowany jest na ponad 15,5 mld zł.
  • Zobacz także: Wielu ludzi traci pracę. Przedsiębiorcy zwalniają osoby niezaszczepione

Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca tego roku. Jeżeli zgodę wydadzą urzędy antymonopolowe, Synthos przejmie związaną z kauczukami syntetycznymi część koncernu Trinseo. Najbogatszy Polak jest potentatem w tej branży, a przejęcie aktywów, których właścicielem jest obecnie niemiecki koncern, jeszcze umocni jego pozycję. Grupa Synthos stanie się jednym z trzech największych na świecie graczy w branży chemicznej.

– Przejęcie działalności operacyjnej w Schkopau, obejmującej zarówno infrastrukturę produkcyjną, jak i zaplecze badawczo-rozwojowe, czyli biznes kauczuków syntetycznych, pozwoli nam wkroczyć na zupełnie nowy rynek, charakteryzujący się m.in. wyższymi marżami – wskazuje Zbigniew Warmuz, prezes grupy Synthos.

Polak kupi część kauczukową. Niemiecki koncern skupi się na innych branżach

Po tym jak najbogatszy Polak przejmie część kauczukową, niemiecki koncern skupi się na produkcji tworzyw sztucznych i spoiw lateksowych. Majątek Sołowowa sukcesywnie rośnie. W 2018 roku znalazł się po raz pierwszy na czele rankingu najbogatszych Polaków magazynu Forbes, z majątkiem szacowanym na 11,41 mld zł. Tę pozycję utrzymuje do dziś. Jego majątek rósł do 13,3 mld w 2019 roku i 15,6 mld zł w 2020. Oprócz Synthosu kontroluje też m.in. firmę Barlinek (producent podłóg drewnianych) i Cersanit (płytki i ceramika sanitarna).

money.pl

POLECAMY