Amerykanie wznawiają sankcje wobec Białorusi. Ostrzegają przed podróżami do tego kraju

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent USA, Joe Biden

Prezydent Joe Biden / Fot. screen

Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w piątek wznowienie sankcji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki. Zmuszenie do lądowania samolotu linii Ryanair i zatrzymanie opozycyjnego aktywisty było „bezpośrednią zniewagą dla międzynarodowych standardów”.

USA wznawiają sankcje wobec Białorusi po tym, jak samolot linii Ryanair, lecący z Aten do Wilna, został zmuszony 23 maja do lądowania w Mińsku. Otrzymano bowiem nieprawdziwą informację o ładunku wybuchowym na pokładzie. Władze białoruskie zatrzymały opozycyjnego aktywistę Ramana Pratasiewicza i jego partnerkę.

USA ostrzega przed podróżami na Białoruś

Oświadczenie rzeczniczki Białego Domu Jen Psaki stwierdza, że incydent stanowi „bezpośrednią zniewagę dla międzynarodowych standardów”. Zbiegło się to z narastającą falą represji reżimu Łukaszenki wobec narodu białoruskiego.

W związku z tym Departament Stanu ostrzegł Amerykanów przed podróżami na Białoruś. Federalna Administracja Lotnictwa Cywilnego wezwała przewoźników pasażerskich USA do zachowania szczególnej ostrożności przy rozważaniu lotów w białoruskiej przestrzeni powietrznej.

Sankcje wobec reżimu Łukaszenki

3 czerwca 2021 roku USA ponownie nałożą pełne sankcje na 9 białoruskich przedsiębiorstw państwowych. Amerykanów będzie obowiązywał zakaz angażowania się w transakcje z tymi podmiotami.

We współpracy z UE i innymi sojusznikami USA opracowuje listę sankcji przeciwko reżimowi Łukaszenki, obwinionemu o naruszenie praw człowieka, korupcję, sfałszowaniem wyborów w 2020 roku oraz współudział w wydarzeniach 23 maja.

Ministerstwo skarbu pracuje nad zwiększeniem uprawnień do nakładania sankcji. Resort sprawiedliwości, w tym FBI, współpracują w sprawie reakcji na incydent z europejskimi partnerami. Waszyngton rozważa zawieszenie umowy z 2019 roku o usługach lotniczych USA-Białoruś.

– Podejmujemy te środki wraz z naszymi partnerami i sojusznikami, aby pociągnąć reżim do odpowiedzialności za jego działania i zademonstrować nasze poparcie aspiracji narodu białoruskiego – głosi oświadczenie.

Apeluje do Łukaszenki, aby zezwolił na międzynarodowe śledztwo w sprawie wydarzeń z 23 maja. Wzywa też do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Ponadto chce rozpoczęcia wszechstronnego i prawdziwego dialogu politycznego z liderami opozycji demokratycznej i grupami społeczeństwa obywatelskiego.

Jen Psaki informuje w oświadczeniu, że Waszyngton przyłączył się do publicznego potępienia wydarzeń z 23 maja m.in. na forum ONZ, OBWE, G7 oraz NATO.

– Będziemy kontynuować nasze działania w tych gremiach, aby podjąć akcję przeciwko reżimowi Łukaszenki za jego pogwałcenie norm międzynarodowych oraz podważanie demokracji i praw człowieka – zapewnia rzeczniczka Białego Domu.

wnp.pl

POLECAMY