Polski rząd przekupuje społeczeństwo? Loteria światowym trendem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Polski rząd przekupuje społeństwo nagrodami finansowymi

rząd, Michał Dwoorczyk, #SzczepimySie, loteria dla zaszczepionych, Polska, USA, Ohio / fot. Twitter/@PremierRP

Polski rząd przekupuje społeczeństwo specjalnymi wyróżnieniami finansowymi, aby osoby niezdecydowane chciały się zaszczepić. Wiele wskazuje na to, że loteria dla zaszczepionych znajduje się w globalnym trendy. Na ten pomysł wpadły nie tylko polskie władze, ale również amerykańskie. W Stanach Zjednoczonych młoda 22-letnia Amerykanka z Ohio wygrała milion dolarów na zyskującej na popularności loterii. Światowe rządy starają się w ten sposób, zachęcić obywateli do zaszczepienia na koronawirusa. Bohaterka rewelacji z USA, zamierza przeznaczyć swoją nagrodę na cele charytatywne.

  • Pomimo zakrojonej na szeroką skalę akcji szczepień, polski rząd stara się za pomocą nagród finansowych zachęcić jeszcze większą ilość Polaków do przyjęcia preparatu
  • W finale loterii dla zaszczepionych można wygrać nawet milion złotych, a także wylosować samochód hybrydowy
  • Podobny konkurs przeprowadzono w amerykańskim stanie Ohio, gdzie 22-latka wygrała milion dolarów
  • Młoda kobieta nie porzuci dotychczasowej pracy i studiów o kierunku kosmicznym, lecz chce przeznaczyć pieniądze na cele charytatywne
  • Zobacz także: Znany polski lekarz zawieszony na Twitterze. Krytykował lockdown

Kilka dni temu za pośrednictwem szefa kancelarii Premiera, polski rząd pokazał, że próbuje przekupić społeczeństwo i wymusić na nim presję związaną z zaszczepieniem się na koronawirusa. W puli nagród umieszczono blisko 140 milionów złotych, które mogłyby być przeznaczone chociażby na zakup kolejnych dawek szczepionek dla osób, które zaszczepiły się dotychczas pierwszy raz.

Polski rząd przekupuje swoje społeczeństwo?

Oficjalnie polski rząd trwa przy zdaniu, że szczepienia na koronawirusa są nieobowiązkowe. Z drugiej strony mamy do czynienia nie tylko z zachęcaniem ludzi poprzez edukowanie na temat tych specyfików mających wytworzyć w narodzie odporność stadną, lecz promotorzy akcji ocierają się loterią dla zaszczepionych o próbę przekupstwa osób niezdecydowanych.

Udział w loterii będą mogły wziąć wszystkie osoby, które przyjęły 1 dawkę szczepionki oraz ci zaszczepieni po dwóch dawkach. Co każde 2 tysiące szczepień jedna osoba otrzyma 500 zł. Co tydzień do wygrania będą dwie nagrody po 50 tys. złotych. Raz w miesiącu dwie osoby dostaną 100 tys. złotych. Zwycięzcy loterii o trzymają po milion złotych (wygrać mogą dwie osoby) będą mogli również wylosować auto hybrydowe.

Koordynator rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział również specjalne zachęty finansowe dla jednostek samorządowych, aby te rywalizowały między sobą o największą procentowo liczbę zaszczepionych osób – “Chcemy wprowadzić pewien rodzaj rywalizacji. Dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia 75% przeznaczyć po 100 tys. zł na gminę na dowolny cel”– powiedział.

Łączna pula nagród w loterii dla zaszczepionych na koronawirusa osób ma osiągnąć nawet do 140 milionów złotych. Natomiast do tej pory zaszczepiło się blisko 20 milionów Polaków, w tym około 4 miliony przyjęło już obie dawki preparatu. Od 1 lipca rząd zapowiada szczepienia drugą dawką w każdym możliwym punkcie szczepień.

Przeciwnikiem takie sposobu zachęcania, a wręcz przekupywania społeczeństwa jest znany publicysta Rafał Ziemkiewicz, który porównał szansę wygranej do zakrzepu krwi – “Loteria szczepionkowa. Możesz wygrać milion albo zakrzep. Prawdopodobieństwo mniej więcej takie same” – napisał na Twitterze.

Loteria globalnym trendem

Nie tylko polski rząd przekupuje podstępem swoich obywateli do szybkiego zaszczepienia się na COVID-19. W amerykańskim stanie Ohio pewna 22-letnia kobieta wygrała milion dolarów w tamtejszej loterii dla zaszczepionych. Abbigail Bugenske po wygraniu sporej kwoty zapewniła w lokalnych mediach, że nie zamierza porzucać swojej dotychczasowej pracy pomimo zostania milionerką.

Byłam całkowicie zaskoczona, kiedy dostałam telefon. Wciąż nie mogę w to uwierzyć. To była szalona noc” – powiedziała 22-latka w wywiadzie dla lokalnej stacji WLWT-5 w Cincinnati. Do samej laureatki zadzwonił z gratulacjami gubernator Ohio Mike DeWine – “Zadzwonić do kogoś i powiedzieć, że wygrał milion dolarów to wspaniała rzecz” – przyznał.

Loterie i inne formy zachęcania ludzi do szczepień wprowadzają różne amerykańskie stany, ponieważ liczba mieszkańców USA w wieku 16 lat i starszych przyjmujących preparat przeciwko koronawirusowi gwałtownie spadała od początku kwietnia.

Według danych CNN zainteresowanie szczepieniem przeciwko COVID-19 wzrosło jednak zaraz po tym, kiedy dwa tygodnie temu dyrektor Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) dr Rochelle Walensky ogłosiła nowe przepisy znoszące w większości przypadków obowiązek noszenia maseczek ochronnych przez zaszczepionych.

money.pl/rmf24.pl

POLECAMY