Kaczyński: Aborcja nie jest zakazana. Średnio rozgarnięty człowiek może ją załatwić za granicą

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński / fot. flickr.com / CC

– Bzdurą jest twierdzenie, że aborcja jest zakazana. Wciąż jest dopuszczalna, jeśli ciąża wywodzi się z przestępstwa i jeżeli zagraża życiu, albo zdrowiu kobiety – wskazał Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla “Wprost”. – Ale też wiem, że są ogłoszenia w prasie, które każdy średnio rozgarnięty człowiek rozumie i może sobie taką aborcję za granicą załatwić, taniej lub drożej – zauważył prezes PiS.

  • Kaczyński podkreślił, że aborcja w świetle polskiego prawa jest dozwolona w części przypadków.
  • Lider obozu rządzącego zaskoczył także przedstawiając tezę forsowaną przez środowiska proaborcyjne. – Wśród możliwości dopuszczania aborcji jest furtka w postaci zdrowia psychicznego – powiedział.
  • To niezwykle szkodliwa reeinterpretacja ustawy. Może doprowadzić do tego, że zamiast ograniczyć zabijanie dzieci, zabijać będzie się ich znacznie więcej – podkreśliła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik, psycholog, założycielka Fundacji Grupa Proelio.
  • Zobacz także: Para Prezydencka w Turcji. Spotkanie z Patriarchą Konstantynopola

– Decyzja Trybunału ma charakter prawny i moralny, w praktyce może być różnie, ale wierzę, że i w praktyce coś się zmieni – powiedział Kaczyński, komentując ubiegłoroczne orzeczenie TK. – Trybunał nie mógł wydać innego wyroku. To przyznawali nawet ludzie nam zdecydowanie przeciwni, jak profesor Andrzej Zoll czy Andrzej Rzepliński – zaznaczył. Kaczyński podkreślił, że aborcja w świetle polskiego prawa jest dozwolona w części przypadków.

– Wciąż jest dopuszczalna, jeśli ciąża wywodzi się z przestępstwa i jeżeli zagraża życiu, albo zdrowiu kobiety. Chodzi tylko o zespół Downa i Turnera, gdzie możliwość aborcji zlikwidowano – powiedział w wywiadzie. Lider obozu rządzącego zaskoczył także przedstawiając tezę forsowaną przez środowiska proaborcyjne. – Wśród możliwości dopuszczania aborcji jest furtka w postaci zdrowia psychicznego. Dla jednych jest to być może nie do przyjęcia, ale można z tego skorzystać – stwierdził.

– Wypowiedź J.Kaczyńskiego o tym, że obowiązującą ustawa pozwala na aborcję ze względu na zagrożenie dla “zdrowia psychicznego” to niezwykle szkodliwa reeinterpretacja ustawy. Może doprowadzić do tego, że zamiast ograniczyć zabijanie dzieci, zabijać będzie się ich znacznie więcej – podkreśliła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik, psycholog, założycielka Fundacji Grupa Proelio. – W Hiszpanii, gdy obowiązywała tam ustawa podobna do naszej, na mocy przesłanki o zagrożeniu dla zdrowia psychicznego zabijano kilkadziesiąt tysięcy dzieci rocznie – wskazała.

Lider obozu rządzącego powiedział także, że 500+ jest “czysto socjalnym programem”. – I pokazujący, że państwo ceni rodzicielstwo – dodał. Jego zdaniem z kolei dodatkowe pieniądze, przewidziane w “Polsskim Ładzie” na drugie i trzecie dziecko mają służyć “zachęceniu par, które mają jedno dziecko, do posiadania drugiego i trzeciego”. – Chodzi o to, żeby w praktyce koszty wychowania dziecka do 3 lat zostały pokryte przez państwo – podkreślił.

wprost.pl, twitter.com

POLECAMY